Logo Polskiego Radia
Trójka
migrator migrator 27.11.2008

26. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

MFF Młodego Widza Ale Kino! to największy w Polsce festiwal filmów dla dzieci i młodzieży. Kilkudziesięcioletnia tradycja, interesujący repertuar, wspaniali widzowie, goście i spotkania z twórcami.

26. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
12-20 grudnia 2008

W tym roku w ramach Festiwalu odbędzie się około 80 seansów. Pokazanych zostanie ponad 100 filmów z całego świata. Większość z nich będzie miała na Festiwalu swoje polskie premiery. Większość festiwalowych seansów odbędzie się w dwóch poznańskich Multikinach (przy ul. Królowej Jadwigi i w Starym Browarze). Ale to nie jedyne obiekty festiwalowe. Na ALE KINO! NAJNAJMŁODSZEGO WIDZA zapraszamy dzieci w wieku od 2 do 4 lat wraz z rodzicami do Słodowni (Poziom +1) w Starym Browarze. Pedagodzy uczestniczący w festiwalowym forum będą mogli wziąć udział w warsztatach filmu animowanego w CK Zamek.

Program MFF Młodego Widza Ale Kino! tworzą najnowsze filmy aktorskie i animowane. Najważniejszym punktem Festiwalu jest międzynarodowy KONKURS, w którym filmy nagradzane są Złotymi Koziołkami w kategoriach aktorskiego i animowanego filmu dziecięcego oraz młodzieżowego. W międzynarodowym jury Festiwalu zasiądą Katarzyna Adamik (Polska), Rajnesh Domalpalli (Indie), Agnes Nuber (Niemcy), Joe Hall (Szkocja), Astrid Aakra (Norwegia). W konkursie festiwalu, podzielonym na dwie części: filmów dla dzieci i filmów młodego widza, weźmie udział 18 filmów pełnometrażowych (16 aktorskich i 2 animacje) i 36 krótkometrażowych animacji. Niektóre z konkursowych filmów robią już karierę w świecie, inne na pewno ją zrobią. Konkursowe fabuły reprezentują między innymi startujące właśnie do światowej kariery kino estońskie (Nasza klasa) czy rzadko kiedy goszczące na naszych ekranach kinematografie Brazylii (Jeszcze jedna historia o miłości) lub Australii (Cześć, jestem Esther). Są wśród nich obrazy reżyserów o słynnych nazwiskach (Budda runął ze wstydu Hany Makhmalbaf) i twórców, których obrazy podobały się w Poznaniu w latach ubiegłych (Somers Town Shane Meadowsa, Dwa światy Nielsa Ardena Opleva). Na ekranie pojawią się także gwiazdy (fantastyczny Ben Kingsley w The Wackness). Wśród konkursowych animacji dwa filmy nominowane w 2008 roku do Oscara: Madame Tutli-Putli i Nawet gołębie idą do nieba.

Już po raz trzeci zaprosimy naszych widzów na ALE KINO! Z PIŁKĄ. Po raz pierwszy organizatorzy przyznali nagrodę Piłkarskich Koziołków. Otrzymała ją Kasia Adamik za film Boisko bezdomnych. Ten znakomity obraz będzie można zobaczyć na Gali Ale Kino! z piłką, z towarzyszącą mu dodatkową atrakcją wieczoru - najstarszym filmem piłkarskim świata - Harry piłkarz z 1911 roku. Ta archiwalna miniatura już po raz drugi pojawia się na Festiwalu, zawsze z muzyką na żywo. W ubiegłym roku grał Zbigniew Łowżył, teraz żywa ścieżka dźwiękowa do filmu będzie dziełem zespołu My, Myself And I.

Festiwal to także bogaty program towarzyszący, a w nim między innymi nowe sekcje: Ale Kino! straszy z dwoma ambitnymi horrorami (Dreszcz z Hiszpanii i Strach(y) w ciemności, animowany horror z Francji) oraz Ale Kino! ale historia również z dwoma filmami fabularnymi, poruszającymi ważne wątki historii współczesnej Europy (A na koniec przyszli turyści z Niemiec i Rewolucja Pani Ratcliffe z Anglii).

Do dorosłych widzów skierowana jest Panorama w stronę dzieciństwa (Ten drugi chłopak z Niemiec oraz Kwiatek w kieszeni z Malezji), a do najmłodszych, już dwuletnich dzieci Ale Kino! najnajmłodszego widza (Bajki dla najmniejszych ze Szwecji, Mały miś mówi: Oj! z Danii oraz Nowe przygody Misia Uszatka z Polski).
W Panoramie dzieci między innymi ciąg dalszy przygód małej Chinki w Holandii (Gdzie jest konik Świętego Mikołaja?) i zabawne przygody animowanych komarów z Danii (Opowieść o dwóch komarach) a także najprawdziwszy western, tyle że z dziećmi zamiast dorosłych (Big City).

Z okazji roku klimatu i środowiska podwoje otwiera kolejna nowa sekcja - Klimatyczne Ale Kino! (Biała Łatka, Zew północy, Misa i wilki oraz Grizzly Man). Natomiast po raz trzeci zaprasza Ale Kino z Piłką ( między innymi Boisko bezdomnych, Zidane: portret XXI wieku czy dwa niezwykłe klasyki kina biało-czarnego: Kto zdobędzie puchar?, Anglia 1965 i Paragon gola, Polska 1969).

Z okazji 60-lecia polskiej animacji na Festiwalu zaprezentowane zostaną dwa ciekawe programy animacji ZAPOMNIANE BAJKI, przygotowany wspólnie z Kinem Polska zestaw filmów z lat 1947-1966 oraz BAJKI MISTRZÓW, wybrane przez dyrektorów 5 studiów animacji filmy powstałe po 1989 roku.

PROGRAM www.alekino.com (http://www.alekino.com/pl/festiwal/program)
Sprzedaż biletów
Multikino 51 (tel. 061 624 09 24) i Multikino Stary Browar (061 624 13 24)
Informacje, Centrum Sztuki Dziecka, tel. 061 646 44 79, 061 646 44 81.