Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 21.10.2010

Hałda Jazz Powodzianom

Twórcy festiwalu Hałda Jazz postanowili stworzyć cykl imprez charytatywnych, z których dochód byłby przeznaczony na budowę domów dla powodzian z Bogatyni.
Tomasz Stańko przekazuje Krzysztofowi Witkowskiemu trąbkę na aukcjęTomasz Stańko przekazuje Krzysztofowi Witkowskiemu trąbkę na aukcję

W tym roku dyrekcja festiwalu „Hałda Jazz” (Agencja Artystyczna „WIK”) postanowiła zadziałać w nieco innym świetle. Tym razem , pomysłodawca całego przedsięwzięcia – Krzysztof Witkowski, obrał sobie nowy cel. Warto wspomnieć , że do realizacji tego celu natchnął go poniekąd sam Tomasz Stańko, który miał wystąpić w III edycji festiwalu. Artysta zaoferował wielką pomoc i zaproponował licytację własnej trąbki na rzecz powodzian.

Nie trzeba dużo pisać aby przybliżyć tą wielką tragedię, która dotknęła mieszkańców Bogatyni. Trzy ofiary śmiertelne, w tym pracownik straży pożarnej podczas czynnej służby mówią same za siebie. Zniszczone domostwa, drogi, mosty to tylko część spustoszeń jakich dokonała 7- metrowa fala. Skutki tej powodzi z pewnością są dalekosiężne, a na dzień dzisiejszy sytuacja wielu rodzin wygląda przeraźliwie. Oprócz tego , że straciły one dorobek całego życia, to jeszcze nie mają perspektyw na znalezienie dachu nad głową. Do niedawna rodziny te stacjonowały m.in. w szkołach oraz innych placówkach publicznych.

Wiadomo, że sytuacja taka nie może trwać długo. Pojawia się jednak pytanie co zrobić aby chociaż jakaś część poszkodowanych miała gdzie zamieszkać. Wiadomo, że szybka pomoc państwa to środki, które wystarczają na doraźne pokrycie potrzeb, ale co dalej? Jak zabezpieczyć dzieciom byt, możliwość uczęszczania do szkoły, słowem normalne życie?
W odpowiedzi na owe pytania twórca festiwalu Hałda Jazz będący jednocześnie mieszkańcem regionu, jak również naocznym świadkiem kataklizmu, postanowił uruchomić całą machinę organizacyjną, tworząc cykl imprez charytatywnych, z których dochód byłby przeznaczony na budowę domów dla powodzian.

Współorganizatorem oraz jednostka dofinansowującą całą akcję jest „Fundacja KGHM Polska Miedź” z Panią Prezes Cecylią Ewą Stankiewicz na czele.

Do akcji pt. „Hałda Jazz Powodzianom” przyłączyły się polskie media , począwszy od TVP 1, Radiowej Trójki, Radia Wrocław, TVP Kultury, TVP Wrocław, Jazz Forum, poprzez Polską Gazetę Wrocławską, Gazetę Wojewódzką, Gazetę Regionalną, a kończąc na Bogatyni 24.


Patroni honorowi:
Cecylia Ewa Stankiewicz - Prezes Zarządu Fundacji Polska Miedź
Rafał Jurkowlaniec - Wojewoda Dolnośląski
Marek Łapiński - Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Rafał Dutkiewicz - Prezydent Wrocławia
Roman Brodniak - Poseł Na Sejm RP
Ewa Drozd - Poseł Na Sejm RP
Tomasz Smolarz - Poseł Na Sejm RP


Program Festiwalu Hałda Jazz – Powodzianom:

11 września – Wrocław
Teatr Muzyczny „Capitol”, godz. 20.00
Trio Filipa Wojciechowskiego „Chopin na jazzowo”
Susan Weinert & Zbigniew Jakubek „Urban Groove Ensemble”

18 września
– Wrocław
Cornelia Moore, Reggie Moore, Piotr Wojtasik, Maksymilian Mucha, Sebastian Kuchczyński

25 września
– Wrocław
„Msza Pokoju” – „Missa Pacis”
Marcin Wawrzynowicz Sextet & Piotr Baron

26 września
– Lubin
Roy Bennet Group

2 października
– Wrocław
Krzysztof Kiljański

10 października
Głogów
Jacek Kotlarski ”TRIBUTE TO ANDRZEJ ZAUCHA”

15 października - Zgorzelec

Joachim Perlik ”Wspomnienie O Niemenie…”, Piotr Wojtasik Quartet: Adam Pierończyk, Francesco Angiuli, John Betsch

22 – 24 października
-Bogatynia Wielki Finał
III Międzynarodowy Festiwal ”Hałda Jazz” – Bogatynia 2010



Szczegóły dotyczące ram czasowych oraz cen i miejsc zakupu biletów znajdują się na stronie : www.haldajazz.com.

Specjalne konto Fundacji Polska Miedź,
na którym gromadzone są środki z przeznaczeniem dla Powodzian:
PKO Bank Polski S.A. Oddział w Lubinie
24 1020 5226 0000 6502 0342 0882