Logo Polskiego Radia
Jedynka
Kamila Kolanowska 28.04.2012

Jak fundusze unijne zmieniły Gliwice (wideo)

Tereny pokopalniane zamienione w centrum biznesowo-naukowe - tak wyglądają Nowe Gliwice, ośrodek powstały ze środków samorządu i funduszy europejskich. To niejedyny ważny dla Gliwic projekt współfinansowany przez UE.
Centrum Edukacji i Biznesu w GliwicachCentrum Edukacji i Biznesu w GliwicachRobert Wróblewski
Galeria Posłuchaj
  • Jak fundusze unijne zmieniły Gliwice - część 1.
  • Jak fundusze unijne zmieniły Gliwice - część 2.
  • Rozmowa z Jerzym Kwiecińskim, b. ministrem rozwoju regionalnego
  • Jak fundusze unijne zmieniły Gliwice - podsumowanie
Czytaj także


W Nowych Gliwicach działa inkubator przedsiębiorczości, kilkadziesiąt firm i Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości. Kompleks powstał na terenie kopalni Gliwice, którą zamknięto ponad 10 lat temu. Koszt inwestycji wyniósł 80 mln złotych. Połowę środków wyłożył samorząd, a reszta pochodziła z funduszy UE.

Jesteśmy największym beneficjentem Wspólnoty. W tej chwili co piąte euro w UE płynie do naszego kraju. Wystarczy tylko ruszyć w Polskę, by przekonać się ile projektów jest realizowanych przy współfinansowaniu ze środków europejskich - Jerzy Kwieciński, b. minister rozwoju regionalnego.

- To miejsce może być symbolem transformacji Ślaska z przemysłowego charakteru na nowoczesny - mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Nowe Gliwice to 22 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Obecnie wszystkie pomieszczenia są zajęte. Działa tu wiele firm nastawionych na nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. Jedna z nich produkuje dla polskiej armii samoloty bezzałogowe służące do obserwacji.

W regionie, dzięki europejskim funduszom, powstaje Śląski System Informacji Turystycznej, który obejmuje 50 miast. W jego skład wchodzi m.in. Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach, które powstało w 2010 roku.

Środki z UE przyczyniły się również do rewitalizacji wielu gliwickich zabytków. Remont generalny przeszedł m.in. Zamek Piastowski.

W ramach unijnego programu Kapitał Ludzki finansowany jest też projekt gliwickiego Ośrodka Pomocy Społecznej "Czas na zmiany" - skierowany do bezrobotnych i niepełnosprawnych program przeciwdziałający wykluczeniom.

Wartość środków jaka płynie do Polski z funduszy unijnych jest ogromna. Tylko w latach 2007-2013 ich suma wyniesie 87 mld euro.

Więcej o projektach współfinansowanych przez UE w Gliwicach w relacjach Ewy Syty i Henryka Szrubarza, a także podsumowaniu, które przygotowała Hanna Uszyńska. Zachęcamy także do wysłuchania rozmowy z Jerzym Kwiecińskim, b. ministrem rozwoju regionalnego.

Chcesz podzlelić się swoimi spostrzeżeniami na temat wykorzystywania w Polsce funduszy unijnych? Zapraszamy do dyskusjii na facebookowym profilu Jedynki!

pg