Logo Polskiego Radia
Trójka
migrator migrator 03.04.2010

RTK: na wschód, na zachód

spotkanie wschodu z zachodem: dziwne teleskopy --- bękart ze stambułu --- chiny instrukcja obsługi --- didgeridoo --- nowa muzyka żydowska ||| tak jest maciejowski --- ponderabilia --- kształt i światło --- dno oka --- teatr bez barier
RTK: na wschód, na zachód

''Przed dwoma laty na polskim rynku ukazał się "Zagubiony kosmonauta" (pod patronatem Trójki, czytany zresztą na naszej antenie). Teraz Daniel Kalder, Szkot, którego nosi po "zapomnianym świecie", powraca z "Dziwnymi teleskopami". Też z naszym Znakiem Jakości!

Rosja: Moskwa, Archangielsk, Syberia. Ukraina. Cztery niesamowite historie o ludziach, którzy postawili na pasję. Samozwańczy Jezus, przywódca sekty z moskiewskich kanałów, były gangster, który stawia drewniany drapacz chmur i... ukraiński egzorcyta. Co ich łączy?

O najnowszej książce Kaldera - w dwóch częściach - opowie Piotr Siemion. A my rozdamy...

www.czarne.com.pl

Stambuł jest chaotyczny. Mieszają się w nim wszystkie smaki i zapachy Orientu, miesza się islam z chrześcijaństwem, dzwony z wezwaniami muezina. Do dawnego Konstantynopola zawiedzie nas historia kobiet.

Elif Safak, autorka "Bękarta ze Stambułu", urodziła się w Strasbourgu, więc wychowała się na dwóch kontynentach... Matka dyplomatka, babcia tradycjonalistka, ona sama łączy nowoczesność z tym, co prawdziwe w tradycji tureckiej. Jej nowa książka to opowieść o losach pewnej rodziny, rozrzuconej po świecie. W tle - niewygodna dla wielu historia, wspomnienie o rzezi Ormian w roku 1915.

O wyjątkowości prozy Safak, o stambulskim chaosie i o zachwycającej scenie otwierającej książkę opowie Anna Sulimowicz. A szczęśliwi być może znajdą "Bękarta ze Stambułu" w ramach przesyłki od Radia? :)

www.wydawnictwoliterackie.pl

''

Powoli przygotowujemy się do naszej podróży na Wschód, w maju odwiedzimy Szanghaj i polski pawilon na Expo 2010. Dlatego obok książki "Chiny. Instrukcja obsługi" nie mogliśmy, także przy okazji naszej świątecznej podróży na Wschód, przejść obojętnie. I wpadliśmy w panikę - czy do Szanghaju naprawdę musimy zabierać piżamy..?

Książka Kaia Strittmattera, wieloletniego korespondenta "Suddeutsche Zeitung" w Chinach to zupełnie odmienne spojrzenie na Państwo Środka. Nie jak z przewodnika, ale prosto z życia. To zbiór opowieści o tym, na co powinniśmy się przygotować, co nie powinno nas zaskoczyć i zdziwić.

Dlaczego mieszkańcy Szanghaju chodzą po ulicach w piżamach? Dlaczego w Chinach europejska kuchnia jest całkowicie nieeuropejska? Jak to się dzieje, że Chińczycy potrafią skopiować dosłownie wszystko, nawet całą fabrykę?

Do lektury zaproszą Katarzyna Wiwer i Rafał Monita. My też zaprosimy, mówiąc i rozdając.

www.astraia.pl

Tam daleko leci się: najpiew na Wschód, a potem jeszcze na Południe. Prawie 30h w samolocie. Ale czasem dźwięki stamtąd docierają do nas. Przez Południe, ale to nam bliższe, bo zza naszej granicy.

W Warszawie gościł przed kilkoma dniami Ondrey Smeykal, czeski muzyk, mieszkający w samej Pradze, a grający na didgeridoo, instrumencie z Antypodów.

Ondreya spotkała Agnieszka Obszańska oraz w tym wydaniu Tygodnika długa rozmowa i... długie dźwięki.

www.smeykal.com

Spotkanie. Pomieszanie tradycji z nowoczesnością. Nadchodzi festiwal "Nowa Muzyka Żydowska".

W Warszawie zagrają różni muzycy, wśród nich: Mikołaj Trzaska, Wojtek Mazolewski Bund Band, Horny Trees, Raphael Rogiński, Shofar, DJ Click.

Wszystko odbędzie się po prawej stronie Wisły, na Pradze, tam, gdzie kiedyś mieszkała duża społeczność żydowska. O niej, o tradycji, o wydarzeniach festiwalu, o innych akcjach społecznych (w tym o wciąż trwającej "Tęsknię za Tobą, Żydzie" - www.tesknie.com) porozmawiamy z dyrektorem artystycznym festiwalu NMZ, Mironem Zajfertem.

I będzie też muzyka z festiwalu, którą przyniesie pan Miron.

Sprawdźcie, idźcie: www.dkpraga.pl

''

Nazwany przez jeden z tygodników "nowym Matejką" Marcin Maciejowski trafił do... Muzeum Narodowego w rodzinnym Krakowie. Można tam właśnie oglądać wystawę (w dużej mierze nieznanych w Polsce) jego prac "Tak jest".

Na powierzchni 1000 metrów kwadratowych, umieszczono ponad sto obrazów, w większości z ostatnich lat, wypożyczonych z kolekcji muzealnych i prywatnych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Austrii i Stanów Zjednoczonych. Kilka prac Maciejowski namalował specjalnie na ten swój pierwszy indywidualny pokaz w muzeum.

Do spotkania się oko w oko z MM do krakowskiego muzeum zaprosi Anna Grajewska.

www.muzeum.krakow.pl

I jeszcze a propos Muzeum Narodowego w Krakowie i Anny Grajewskiej, list od dobrze znanej słuchaczom RDK-u Moniki Drożyńskiej:

"Muzeum Narodowe w Krakowie poszukuje chętnych do udziału w projekcie dźwiękowym Moniki Drożyńskiej Auslander przygotowywanym na tegoroczną edycję Nocy Muzeów. W dniach 10,11 kwietnia w Gmachu Głównym Muzeum, w godz. 11.00 – 16.00 Monika Drożyńska przeprowadzi wywiady z wszystkimi osobami chętnymi do odpowiedzi na jej pytania. Nagrane rozmowy artystka wykorzysta w instalacji prezentowanej w dniu z 14 na 15 maja br. w Gmachu Głównym podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Wszystkie pytania należy kierować do koordynatorki projektu: Anny Grajewskiej, Sekcja Edukacji MNK, tel012/295 56 51, agrajewska@muzeum.krakow.pl
Popieramy!!!

Design na Święta? A dlaczego nie? Zapraszamy do Poznania!
W tamtejszym SPOT-cie otworzyła się właśnie pierwsza z cyklu trzech wystaw "Ponderabilia. Res momentariae". Całość dotyczyć będzie relacji między funkcją i estetyką, designem i sztuką. W pierwszej odsłonie - przedmioty, które łączy kwestia jednorazowości. Do zobaczenia rzeczy jednorazowego użytku i pomysłowe nawiązania do estetyki nietrwałości...
Do SPOT-u zaprosi Damian Bieniek.
''
Nie zapominamy o Wielkiej Sobocie, o naszej podróży, choć ten najważniejszy temat znakomicie i w oczywisty sposób miesza się z podróżą na Wschód...
W kieleckiej Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej oglądać można najnowszą wystawę Tomasza Sobeckiego "Gotyk - kształt i światło". To około 40 fotografii z kościołów - w Posce i poza jej granicami, porównanie świętych fortecy Wschodu i Zachodu. Wszystko ascetyczne, w czerni i bieli. Przez to udaje się - dzięki światłu - niezwykłe, zachwycające kształty...
Do Kielc na wystawę zaprosi sam autor. Kto będzie w stolicy Gór Świętokrzyskich w ciągu najbliższych dwóch tygodni, powinien się wybrać!
www.kielce.pl - i szukajcie dalej :)

''
I jeszcze raz wracamy do książek. Tym razem eseje, ale jakże pasjonujące!
Wojciech Nowicki napisał "Dno oka" o fotografii. U nas, w tym wydaniu Tygodniku, o książce opowie Kuba Dąbrowski. Oto cytat z niego:
"Tej książki nie napisał intelektualista, który zaraził się fotografią i za pomocą akademickiej aparatury pojęciowej rozkłada nowe hobby na czynniki pierwsze. Wojciech Nowicki pisze o fotografii, a raczej o konkretnych fotografiach, 'od środka', we właściwy wyłącznie dla nich sposób. Rozumie, jak te zdjęcia działają i z czego są zrobione, i dopiero na tym fundamencie buduje całą intelektualną ekwilibrystykę. Takie podejście nie zdarza się często. Super książka".
Zbadamy "Dno oka". Bo naprawdę warto!
A na zakończenie zwracamy uwagę na Białystok!!! Tam "Teatr bez barier!!!"
W ramach tego projektu między innymi: przygotowanie przez teatr amatorski spektaklu dla dzieci z wykorzystaniem audiodeskrypcji, warsztaty teatralne z udziałem dzieci z niepełnosprawnością wzroku. Wszystko realizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku wraz zFundacją Audiodeskrypcja.
Audiodeskrypcja to technika przygotowywania opisów wystaw, filmów czy spektakli z przeznaczeniem dla osób niewidomych i niedowidzących. W przypadku filmów czy spektakli teatralnych, to opisy tego, czego nie słychać: scenografii czy zachowania bohaterów.
O wszystkim opowiedzą u nas Barbara Szymańska i Małgorzata Sienkiewicz.
życzymy w e s o ł y c h !!!
do usłyszenia w sobotę, Wielką!, od 12tej, przez 4h!!!
szydłowska --- obszańska --- nogaś