Logo Polskiego Radia
Czwórka
Piotr Grabka 28.02.2012

Szybsze myślenie to większe ryzyko

Niezawodni amerykańscy naukowcy, tym razem psychologowie, opublikowali wyniki interesującego eksperymentu. Ich analizą zajęliśmy się w czwórkowym cyklu "O co chodzi?".
sxc.husxc.hu

Eksperyment przeprowadzono na Uniwersytecie Princeton. Jego uczestnikom zaprezentowano filmiki wideo o różnej szybkości, a następnie wręczono kwestionariusze do wypełnienia. Wniosek? Ludzie skłonieni do szybkiego myślenia czyli myślenia mechanicznego mają większą tendencję do podejmowania ryzyka.

- Wyniki eksperymentu były niemalże zatrważające. Okazało się, że im większe tempo filmu i tempo myślenia, tym większa skłonność do podejmowania ryzyka. To oczywisty wniosek. W razie tak wielu bodźców nasz mózg musi przecież przyspieszyć, żeby to wszystko ogarnąć – tłumaczyła Izabela Dziugieł, psycholog.

Szybsze myślenie, a co za tym idzie skłonność do większego ryzyka, mogą wywołać w nas np. filmy akcji, migające światła w kasynie albo gry. Potencjalne zagrożenie czai się zresztą praktycznie na każdym kroku.

- W mediach telewizyjnych bardzo szybko zmieniają się np. newsy czy klatki. Do tego dochodzą jeszcze reklamy. Próbujemy za tym wszystkim nadążać. Podobnie z internetem, gdzie jest mnóstwo treści do przetworzenia. Tutaj powinniśmy postawić duży znak zapytania, czy dzięki temu szybciej myślimy? Być może myślimy przez to płycej i właśnie przez to jesteśmy skłonni do podejmowania ryzyka? – zastanawiała się Izabela Dziugieł.

Więcej o wynikach eksperymentu posłuchaj w materiale reporterskim Oli Jasińskiej.

pg