Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 29.08.2014

Richard Linklater - pan od młodości

Jest specjalistą od pokazywania młodości i dokumentowania procesu dorastania. W swoim najnowszym obrazie "Boyhood", Richard Linklater opowiada o życiu pewnego chłopca - od chwili, kiedy był pięciolatkiem, aż do 18. urodzin.
Za film Boyhood Richard Linklater otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2014 rokuZa film "Boyhood" Richard Linklater otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2014 rokumat. prasowe/U.I.P.

Pierwszy film Linklatera zwiastował narodziny współczesnego amerykańskiego kina niezależnego. "Slacker" trafił na ekrany na początku lat 90. - Linklater debiutował w gronie innych, nieznanych wówczas twórców, takich jak Tarantino i Rodriguez - opowiada Jakub Majmurek. - Jego film powstał poza wielkimi studiami, za niewielkie pieniądze. I o ile jego koledzy z czasem zaczęli coraz bardziej flirtować z mainstreamem, o tyle Linklater pozostaje poza głównym nurtem. Przynajmniej w swoich najważniejszych filmach.

Czytaj także: Almodóvar - reżyser kobiet >>>

W 1995 roku odbyła się premiera "Przed wschodem słońca", obrazu otwierającego filmowy cykl z Julie Delpy i Ethanem Hawke w rolach głównych. - Trylogia często jest porównywana do osiągnięć francuskiej nowej fali, zwłaszcza Erica Rohmera - mówi gość "Na cztery ręce". - Mamy tutaj film traktowany jako dyskurs o miłości, przyjaźni. Wszystko to podane w bardzo subtelnej formie, ze świetnymi, często improwizowanymi dialogami. Te inspiracje francuskimi mistrzami są u Linklatera bardzo wyraźne.

Jak "Włatcy móch" zmienili życie Bartosza Kędzierskiego? >>>

W styczniu 2014 roku, na Festiwalu Filmowym w Sundance odbyła się uroczysta premiera najnowszej produkcji reżysera - "Boyhood". W jednym z wywiadów Richard Linklater przyznał, że w trakcie kręcenia tego filmu nikt z ekipy nie miał poczucia, że odkrywa nieznane dotąd prawdy. Choć mało kto miał okazję wcześniej brać udział w projekcie, którego realizacja trwałaby... 11 lat.

- Dzieciństwo i dorastanie Linklater postrzega jako czas, w którym wszystko jest możliwe - tłumaczy krytyk filmowy. - To jest moment, w którym człowiek nie ma jeszcze zdeterminowanej biografii. Reżysera bardzo interesuje pokazywanie tego, w jaki sposób zdobyte doświadczenia, dokonane wybory, odkładają się w życiu bohaterów. W jego filmach teraźniejszość nigdy nie odnosi się do "teraz", ale ma postać geologicznego przekroju, w którym przeszłość cały czas jest obecna.

Więcej o twórczości Richarda Linklatera dowiesz się słuchając całej rozmowy.

(kul/asz)