Logo Polskiego Radia
Czwórka
migrator migrator 02.04.2010

"Najprawdziwsze historie miłosne" w Szczecinie

Zapraszamy na reportaż z wystawy w szczecińskim Muzeum Narodowym.
Anna Baumgart Dostałam to od mamyAnna Baumgart "Dostałam to od mamy"(źr. muzeum.szczecin.pl)

Zapraszamy na reportaż z wystawy „Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej” w szczecińskim Muzeum Narodowym. Zebrane na niej prace prezentują współczesne obrazy „miłości” – w szerokim kontekście społecznym i politycznym – stworzone przez artystów polskich w ostatnich trzech dekadach. Ekspozycja w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie potrwa od 12 marca do 23 maja 2010.

Oto, co o wystawie piszą organizatorzy

Wystawa nie dokonuje paraleli pomiędzy przeszłością i teraźniejszością, nie prezentuje związków i zapożyczeń pomiędzy mitami i współczesnymi konsumpcyjnymi obrazami uczuć. Jej celem jest przedstawienie „prawdziwych historii miłosnych”, w jak najszerszym spektrum. Dlatego oprócz prawdziwej miłości, namiętności i pożądania ujawnione zostają również możliwe „zauroczenia” i „dewiacje”, ponieważ obiektem uczuć może stać się wszystko, także natura, sztuka, miasto, władza i bohaterowie mass mediów, a nawet przedmioty martwe.

Wystawa podkreśla, że w dzisiejszych czasach szczegółowe wyobrażenia idealnej miłości odnaleźć można wszędzie: od opasłych poradników, przez telewizyjne talk-show, po Wikipedię. Dzięki popkulturze miłość stała się najpopularniejszym, a przez to mocno eksploatowanym i podejrzanym tematem. Wybrane przez kuratorów prace piętnastu polskich artystów można odczytać jako współczesne sposoby jej widzenia i odczuwania, na poważnie i z przymrużeniem oka. Na wystawie pokazywane są zarówno dzieła z lat siedemdziesiątych, jak i powstałe specjalnie na tę okazję. Autorzy wystawy nie chcą przedstawiać ogólnego obrazu współczesnej miłości w ogóle. Jest ona zaproszeniem do wspólnej zabawy i otwartego spojrzenia na wszelkie przejawy i obiekty ludzkiego pożądania.

Na wystawie prezentowane będą prace: Krzysztofa Gruse, Izabelli Gustowskiej, Natalii LL, Elżbiety Jabłońskiej, Roberta Knutha, Grzegorza Kowalskiego, Jarosława Kozłowskiego, Andrzeja Kramarza, Pawła Kuli, Agaty Michowskiej, Doroty Podlaskiej, Joanny Rajkowskiej, Roberta Rumasa, Tomasza Rogalińskiego, Józefa Robakowskiego, Zygmunta Rytki, Marii Stafyniak i Agaty Zbylut.