Logo Polskiego Radia
Czwórka
Łukasz Szumielewicz 06.10.2010

Ambitnie i premierowo w multipleksie

Tegoroczny Warsaw Film Festival to m. in. pięć sekcji konkursowych i mocne argentyńskie akcenty.
Kadr z filmu Abel (Meksyk, reż. Diego Luna), który zostanie pokazany na tegorocznym WFFKadr z filmu "Abel" (Meksyk, reż. Diego Luna), który zostanie pokazany na tegorocznym WFFMateriały promocyjne
Posłuchaj
  • WFF wczoraj i dziś
  • Atrakcje 26. edycji WFF
Czytaj także

8 października startuje 26. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Początki były skromne: studencki festiwal z ambitnym repertuarem. Co z tego pozostało do dziś? – Z pewnością ambitny repertuar: coraz bogatszy i coraz bardziej premierowy – zapewnia Bartek Pulcyn, który z ramienia organizatorów Festiwalu odwiedził „Stację Kultura”.

Impreza w postaci, w jakiej organizowana jest dziś – a nie sposób odmówić jej rozmachu – nie zatraciła swoiście warszawskiego charakteru. – Jesteśmy mocno osadzeni w centrum stolicy. Świadczy o tym chociażby film zamknięcia tegorocznej edycji, „Miasto ruin”, odtwarzający w trójwymiarze pejzaż zniszczonej po drugiej wojnie światowej Warszawy. Celowo odstąpiliśmy od zasady, że pokazujemy tylko gorące nowości i premiery. Wprawdzie „Miasto ruin” od premiery 1 sierpnia zdążyło już zdobyć rozgłos, ale my chcemy promować je nadal, żeby zobaczył je cały świat – podkreśla Bartek Pulcyn.

Gość Kuby Kukli nie obawia się, że odbywający się dziś w multipleksach (Kinoteka, Multikino) festiwal zatracił dawny offowy charakter. – Za klimat festiwalu odpowiadają filmy. Wiemy, że w wielkich miastach małe, jednosalowe kina po prostu upadają. Dziś to właśnie multipleksy, ze względu na duże i nowocześnie wyposażone sale, gwarantują, że projekcje odbywają się w dobrych warunkach – wyjaśnia gość „Stacji”.

Tegoroczna edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie mocno nasycona klimatem Argentyny. – Jesteśmy zaprzyjaźnieni z festiwalem w Mar del Plata, mamy przyjaciół w Argentynie, która ponadto w tym roku obchodzi 200. rocznicę uzyskania niepodległości – mówi Bartek Pulcyn. Jak podkreśla, w programie przewidziano aż pięć sekcji konkursowych: konkurs główny (międzynarodowy), konkurs dla debiutantów bądź reżyserów, którzy nakręcili właśnie swój drugi film, konkurs Free Spirit dla filmów „niepokornych”, konkurs dla pełnometrażowych dokumentów i konkurs dla filmów krótkometrażowych.

Szczegółowy program imprezy na stronie festiwalu: www.wff.pl

Posłuchaj rozmowy Kuby Kukli z Bartkiem Pulcynem.

ŁSz

Zobacz zwiastun 26. edycji festiwalu.