Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 14.08.2021

Teatr faktu. "To sztuki, które przychodzą do nas z ulicy"

- Teatr dokumentalny opiera się na faktach. Na reportażach, wywiadach, ankietach. To teatr pisany przez życie - mówi Adam Nalepa, kurator Sopot Non-Fiction 2021 - największego w Polsce festiwalu poświęconego teatrowi faktu.

Nie interesują nas dwa miecze spod Grunwaldu, ale jesteśmy ciekawi, co one mówią o nas dzisiaj. Adam Nalepa

Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty. Jubileuszowa odsłona potrwa od 21 do 28 sierpnia i po raz pierwszy w historii tego wydarzenia wezmą w niej udział dwie grupy z zagranicy. - Co roku dostajemy od 40 do 50 zgłoszeń od artystów i naszą rolą, jako kuratorów, jest to, by wybrać te najbardziej aktualne - mówi gość Czwórki. - W tym roku czekaliśmy na projekty związane z pandemią, ale okazało się, że nie dostaliśmy żadnego. To pokazuje, jak bardzo wszyscy mam dość lockdownu i pandemii.

Posłuchaj
16:48 CZWÓRKA W to mi graj - teatr faktu 14.08.2021.mp3 Sopot Non-Fiction - co w programie 10. odsłony festiwalu? (W to mi graj/Czwórka)

Zobacz
apokryf spektakl 1200.jpg
Teatr Pieśń Kozła. "Apokryf" z czasów pandemii

Adam Nalepa podkreśla, że festiwal Sopot Non-Fiction to "who is who" współczesnego teatru w Polsce. - Gościliśmy u nas Piotra Gruszczyńskiego, Pawła Łysaka, Michała Pabiana. Małgorzatę Sikorską-Miszczuk - wymienia kurator. - W tym roku pojawią się: grupa Dolomity, Noémi Ola Berkowitz, Jan Jeliński i wielu innych. 

Sprawdź także:

Sopot Non-Fiction to platforma, na której wspólnie działają twórcy i publiczność. I chyba nie ma drugiego takiego festiwalu, na którym ta wymiana byłaby równie aktywna. Adam Nalepa

Ideą festiwalu jest tworzenie nowych spektakli. Aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy i inne zaangażowane osoby pracują wspólnie nad projektami teatralnymi. Bazą do warsztatów są reportaże, artykuły, wywiady i inne materiały prasowe. Tygodniową pracę kończy tzw. Maraton Non-Fiction, czyli dwudniowy pokaz w formule "work in progress". - To jest bardzo intensywny czas. Wszyscy pracują od rana do wieczora, a zalążki spektakli, które powstają w trakcie warsztatów, prezentujemy publiczności i dajemy jej możliwość wejścia z nami w dialog - wyjaśnia rozmówca Michała Piwowarka. - Dzieje się to w takim momencie pracy nad spektaklem, do którego zazwyczaj publiczność nie ma dostępu. I na tym też polega wyjątkowość Sopot Non-Fiction. 

***

Tytuł audycji: W to mi graj

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Adam Nalepa (kurator Sopot Non-Fiction 2021)

Data emisji: 14.08.2021

Godzina emisji: 12.15

kul