Logo Polskiego Radia
Czwórka
Agnieszka Paciorek 01.02.2011

Blogi mogą stać się piątą władzą

Czytelnicy blogów są w stanie zmobilizować się i wywrzeć wpływ na wydarzenia i osoby – zauważa ekspert.
Blogi mogą stać się piątą władząGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Całość rozmowy o blogach z Dorotą Szostek-Rejowską i Filipem Niedenthalem
Czytaj także

Blogi mają bardzo dużą siłę oddziaływania. Odgrywają ogromną rolę zarówno w sferze politycznej, jak i społecznej – zauważa Dorota Szostek-Rejowska, koordynatorka i pomysłodawczyni konkursu „Blog Roku 2010”. O sekrecie popularności blogów i wytrwałości blogerów mówiła w studiu Czwórki wraz z Filipem Niedenthalem – jurorem konkursu w kategorii „Podróże i szeroki świat”.

Jak tłumaczy Dorota Szostek-Rejowska, popularność i siła blogów zależą od tematyki, którą poruszają. Są one interesujące dla czytelnika, o ile dotyczą zagadnień bliskich człowiekowi, a więc spraw politycznych, społecznych i kulturalnych.

Okazuje się, że treści prezentowane na blogach wpływają na poglądy i wybory czytelników, a tym samym na życie społeczne. – Czytelnicy blogów są w stanie zmobilizować się i wywrzeć wpływ na różne wydarzenia czy osoby. Blogi mogą okazać się szczególnie niebezpieczne dla polityków – zwraca uwagę Filip Niedenthal.

– Trudno jeszcze powiedzieć, czy blogi są piątą władzą, ale zdecydowanie mogą nią zostać – podkreśla Dorota Szostek-Rejowska.

Goście „Stacji Kultura” tłumaczyli także, jakie predyspozycje powinien mieć bloger. Liczą się przede wszystkim wytrwałość i pasja. – Kto tego nie kocha, ten nie wytrwa nawet miesiąca – zauważa koordynatorka konkursu „Blog Roku 2010”.

Jak podkreślają goście Czwórki, rosnąca popularność portali społecznościowych wcale nie zagraża istnieniu blogów. Dorota Szostek-Rejowska tłumaczy, że prawdziwym blogerom nie wystarcza wrzucenie do sieci kilku krótkich przemyśleń czy informacji. Oni chcą dzielić się ze swoimi czytelnikami czymś więcej, coś chcą przekazywać, zaprezentować, a do tego potrzebują więcej swobody i możliwości. – Portale mogą być natomiast dobrym miejscem do zareklamowania swojego bloga – zauważa Filip Niedenthal.

Już 1 lutego o 15.00 dowiemy się, które blogi zostały nominowane do finału konkursu „Blog 2010”. Do rywalizacji stanęło 1014 blogów, a więc jurorzy mają twardy orzech do zgryzienia. Więcej informacji na stronie blogroku.pl

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Dorotą Szostek-Rejowską i Filipem Niedenthalem. Aby wysłuchać całości rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, która znajduje się w ramce po prawej stronie.

ap