Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 26.05.2011

Grochola, matka nieobliczalna - WIDEO

Dwie skrajnie różne kobiety – jedna potrafi wyprać mysz w zmywarce, a druga często przyprawia tę pierwszą o zawrót głowy. Katarzyna Grochola i Dorota Szelągowska, matka i córka, o swojej pierwszej wspólnej książce w "Stacji Kultura" w Czwórce.
Katarzyna Grochola wraz z córką, Dorotą SzelągowskąKatarzyna Grochola wraz z córką, Dorotą Szelągowskąfot. Wojciech Kusiński



Jaką matką jest Katarzyna Grochola? Podobno "nieobliczalną, zwariowaną, czasami trudną, ale zawsze zabawną. Bywa nieodpowiedzialna". Tak przynajmniej twierdzi jej córka, Dorota Szelągowska.

– I przy tych wszystkich wadach udało mi się podrzucić moje dziecko kukułce, która je tak ładnie wychowała – ripostuje pisarka. Po chwili namysłu z uśmiechem stwierdza, że to przecież kukułka podrzuca jajka.

Katarzyna Grochola dodaje, że jej córka, tak jak ona sama, też jest "niezłą" matką. – Niezłą, czyli taką, która kocha swoje dziecko i stawia mu granice.

Ich pierwsza wspólna książka pt. "Makatka" to zbiór felietonów, historii i anegdot z życia obu kobiet. Jej tworzenie zajęło paniom półtora roku i odbywało się "na odległość".

– Ja pisałam tekst na jakiś temat – opowiada Dorota Szelągowska. – I wysyłałam go do mamy, która dopisywała swoją część i przesyłała całość do wydawnictwa.

Właściwie żadna z kobiet nie ingerowała w pracę drugiej. – Dzieli nas odległość 40 kilometrów – tłumaczy Grochola. – Jeśli miałyśmy jakieś uwagi to dyskutowałyśmy raczej nie między sobą, ale z siedmioma innymi osobami, których opinia jest dla nas ważna.

Podobno obie panie podczas wspólnej pracy pokłóciły się o tytuł książki, ale ostatecznie doszły do porozumienia. Mimo niesnasek, literatura nie stała się kością niezgody między matką a córką, a wręcz przeciwnie. – Gdy przeczytałam tę książkę po raz pierwszy, zmienił się obraz mojej córki. Wydarzyło się coś bardzo ważnego i bardzo pięknego między nami. To moja najważniejsza książka – mówi Katarzyna Grochola.

Więcej na temat powstawania książki, a także relacji między matką a córką słuchaj w audycji "Stacja Kultura", klikając w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie tekstu.

(kd)