Logo Polskiego Radia
Czwórka
Rafał Kątny 09.02.2012

Wspomnienie Wisławy Szymborskiej w Czwórce

Przez cały czwartek na antenie Czwórki mówiliśmy o zmarłej poetce.
Wisława SzymborskaWisława Szymborskaźr. Wikipedia/Mariusz Kubik
Posłuchaj
  • Paweł Pawlica o przebiegu ceremonii pogrzebowej Wisławy Szymborskiej
  • Od czego zacząć czytać Szymborską?
  • Andrzej Gołota o Wisławie Szymborskiej
  • Paulina Holtz o sztuce na podstawie wierszy Wisławy Szymborskiej
  • Wisława Szymborska w archiwach Polskiego Radia
  • Wspomnienia o Wisławie Szymborskiej w materiale Bartka Wasilewskiego
  • Młodzi poeci o poezji współczesnej i nie tylko
Czytaj także

W dniu ostatniego pożegnania Pisarki w "Wiadomościach" (co godzinę) łączyliśmy się z naszym specjalnym wysłannikiem do Krakowa – Pawłem Pawlicą. Rozmawialiśmy z nim o przygotowaniach oraz przebiegu uroczystości na Cmentarzu Rakowickim.

W "Poranku" mieliśmy dla Was relacje Pawła z Krakowa. Wspólnie z nim po godzinie 7.35 zastanawialiśmy się od czego zacząć poznawanie twórczości Wisławy Szymborskiej, a o 7.50 podaliśmy kilka praktycznych rad osobom, które pragną dotrzeć na ceremonię osobiście.

Po godzinie 12. w "Stacji Kultura" mogliście wysłuchać rozmowy z Pauliną Holtz o spektaklu …jesteś piękne – mówię życiu... Sztuka prezentowana w warszawskim Teatrze Powszechnym słowami wierszy noblistki z różnych okresów twórczości, opisuje świat w wymiarze kosmosu i mikrokosmosu, tworząc piękną i mądrą opowieść o życiu, które wydaje się być cudownym, niejednoznacznym zjawiskiem, a każdy jego przejaw godny jest uwagi.

Na początku audycji "Pod Lupą" opowiedzieliśmy, jaką osobą była Wisława Szymborska prywatnie – o jej zamiłowaniu do gór, Zakopanego, boksu, jazzu i Krakowa. Naszymi gośćmi byli także Agnieszka Łaszczuk i Michał Zdunik – studenci Uniwersytetu Warszawskiego z Koła Poetyckiego i Teorii Literatury. Razem z nimi zastanawialiśmy się nad poezją XX i XXI wieku, rozmawialiśmy o współczesnych poetach, o sytuacji młodych ludzi będących na początku swojej artystycznej drogi.

Po godzinie 14. podsumowaliśmy artystyczne dokonania Wisławy Szymborskiej, prezentując archiwalne wypowiedzi Noblistki. Z naszym gościem Michałem Czają – teoretykiem literatury i kultury porozmawialiśmy o roli Wisławy Szymborskiej w poezji, o tym jak na jej twórczość patrzy tzw. "środowisko", w jakie "buty" chce się ją ubrać, uporządkować, uładzić, a co tak naprawdę kryje się pod jej frywolnym na pozór językiem. Dlaczego dostała Nobla, i co w jej twórczości jest wartościowego, uniwersalnego, godnego naśladowania, unikatowego?

Pogrzeb laureatki literackiej Nagrody Nobla odbył się w czwartek 9. lutego o godzinie 12. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Czwórka – Polskie Radio – czekamy na Was.


---
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 w Bninie (obecnie Kórnik) koło Poznania. Swoje pierwsze opowiadania i wiersze zaczęła tworzyć pracując na kolei jeszcze w czasie wojny. Studiowała polonistykę i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zadebiutowała wierszem "Szukam słowa" opublikowanym w 1945 roku w "Walce", dodatku literackim do "Dziennika Polskiego", choć według krytyków jej prawdziwy debiut miał miejsce dopiero w 1957 roku wraz z publikacją tomu "Wołanie do Yeti" .

Wisława Szymborska w 1991 roku otrzymała Nagrodę Goethego, później Nagrodę Herdera, a w 1996 roku Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla mogliśmy usłyszeć: "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

Rok temu Wisława Szymborska została odznaczona Orderem Orła Białego.

Zmarła w środę, 1 lutego . Jak powiedział jej osobisty sekretarz Michał Rusinek "odeszła we śnie, w domu, wśród przyjaciół i najbliższych".

KaW/Rav