Logo Polskiego Radia
Dwójka
Urszula Czerny 10.08.2010

Rozgryźć Vermeera

"Widok Delft" holenderskiego mistrza kryje w sobie wiele tajemnic.
Widok Delft"Widok Delft"źr. wikipedia

Jan Vermeer wsławił się tajemniczymi scenami rodzajowymi. Do dziś historycy sztuki i wielbiciele malarstwa zastanawiają się jakie było przesłanie jego "Alegorii malarstwa". Pejzaż "Widok Delft" też kryje niejedną tajemnicę.

- Dziwne, symboliczne jest na tym płótnie oświetlenie. To XVII-wieczny prototyp impresjonizmu - opowiada dr Grażyna Bastek w audycji "Jest taki obraz", na antenie Dwójki.

_

Vermeer w sposób mistrzowski używał światła i cienia. Obraz składa się czterech kolorystycznych pasów: wybrzeża, rzeki, zabudowań miasta i portu oraz szerokiego pasa nieba. Holenderskie Delft było w tamtych czasach ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym.

_

- Sposób malowania "Widoku Delft" był niezwykły - tłumaczy dr Grażyna Bastek.
_

Marcel Proust o obrazie napisał: "Odkąd w haskim muzeum zobaczyłem "Widok Delft", wiem, że widziałem obraz najpiękniejszy na świecie". Pejzaż odegrał ważną rolę w jego książce "W poszukiwaniu straconego czasu".
_

W twórczości Jana Vermeera jest to obraz niezwykły. Ten tajemniczy malarz rzadko kiedy inspirował się scenami, które nie zostały zaaranżowane w pracowni. Zachowało się tylko nieco ponad 30 jego prac.

"Widok Delft" został namalowany między 1660 a 1661 rokiem. Podpis malarza znajduje się po lewej stronie obrazu, na łodzi.

(usc, na podst. audycji "Jest taki obraz", rogram 2 PR, Wikipedia)