Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 24.06.2013

Szwecja się zmienia. Ich system okazał się utopią?

Rocznie przyjmowanych jest około 100 tysięcy imigrantów. Szwecja co roku powiększa się o miasto wielkości Grudziądza - jest bardzo otwartym krajem. Dlaczego pojawiły się tam ostatnio ostre zamieszki?
Zamieszki w HusbyZamieszki w HusbyPAP/EPA/FREDRIK SANDBERG
Posłuchaj
  • Ostatnie dni Szwecji, jaką znamy? Dyskusja w "Daleko stąd" w Dwójce
Czytaj także

Zamieszki w Husby, na północnych przedmieściach Sztokholmu, do których doszło w maju tego roku ujawniły, jak silne są napięcia i podziały społeczne w Szwecji. Czy na naszych oczach upada skandynawski mit otwartości, gościnności i "oazy spokoju"?
W audycji "Daleko stąd", czyli wakacyjnej odsłonie "Słuchaj świata", zastanawialiśmy się czy Szwecja utraci w oczach świata wizerunek enklawy społecznej sprawiedliwości?
- W Szwecji są napięcia - przyznał w audycji dr Tadeusz Iwanowski, Generalny Konsul Honorowy Szwecji w Gdańsku. - Ale to nie znaczy, że model społeczny, który Szwecja wypracowała, uległ degradacji.
Kłopoty w Szwecji pokazują, że kraj potrzebuje nowych rozwiązań dla coraz większej grupy imigrantów.
- Rząd nie pozostaje bezradny, nieaktywny, dyskusja cały czas trwa - mówiła Magdaleną Pramfelt z Polsko-Szwedzkiej Izby Gospodarczej.
Rozmawialiśmy także z Polakami mieszkającymi na stałe w Szwecji: pisarką, tłumaczką i publicystką Katarzyną Tubylewicz oraz prof. Jerzym Sarneckim, socjologiem i kryminologiem Uniwersytetu w Sztokholmie.
W audycji pojawiły się nowości płytowe ze Szwecji oraz koncert Marin/ Marin (Mia Marin i Mikael Marin) duetu skrzypcowego, który reprezentował Szwedzkie Radio na 34. Festiwalu Folkowym Euroradia, który odbył się w maju w bułgarskiej Varnie. Do wysłuchania obszerne fragmenty audycji Bartosza Panka i Kuby Borysiaka.