Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 25.05.2014

Z wizytą w Jerozolimie

Papież Franciszek przebywa z wizytą w Jerozolimie i jest to dobra okazja do bliższego poznania Ziemi Świętej. O najważniejszych miejscach dla chrześcijan z wybranymi gośćmi rozmawiał Wojciech Cegielski.
Z wizytą w Jerozolimieflickr/Florian Seiffert
Posłuchaj
  • 25.05.14 O. Paweł Trzopek „To jest zawsze zaskoczenie dla pielgrzymów, których oprowadzam po Ziemi Świętej (…)”

Jerozolima jest miastem niezwykłym, gdzie spotykają się największe religie świata: chrześcijaństwo, islam i judaizm. Istna mieszanka wybuchowa, ale mimo to udaje się uniknąć poważniejszych konfliktów na tle religijnym.

Święte miejsca chrześcijan

Jerozolima jest centralnym miejscem w religii chrześcijan. Jednak wiele miejsc znanych z kart Biblii ma zupełnie inną lokalizację niż pierwotnie.

– To jest zawsze zaskoczenie dla pielgrzymów, których oprowadzam po Ziemi Świętej. Wchodzimy do wieczernika i nagle znajdujemy się w gotyckim wnętrzu. Miejsce to znajduje się na górze Syjon, na wschód od dzisiejszych murów Starego Miasta Jerozolimskiego. Trudno nam powiedzieć, gdzie miała miejsce ostatnia wieczerza – tłumaczył w rozmowie z Wojciechem Cegielskim dla PR24 o. Paweł Trzopek, dominikanin.

Bazylika Bożego Grobu

Miejsce pielgrzymek tysięcy osób. Bazylika Bożego Grobu to najważniejsza świątynia chrześcijańska. Położona jest w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy, w domniemanym miejscu męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

– Po wejściu do Grobu Pańskiego uwagę zwraca Skała Namaszczenia. Samo miejsce jest symboliczne i odwiedzają je różni ludzie. Nie tylko chrześcijanie, lecz także muzułmanie – mówił o. Zacheusz, franciszkanin.

Katolicy hebrajskojęzyczni

W Ziemie Świętej funkcjonuje wiele wspólnot chrześcijańskich, ale bez wątpienia jedną z najbardziej oryginalnych jest wspólnota katolików języka hebrajskiego.

– Żartobliwie mówię, że jest to najmniejsza parafia świata, która liczy maksymalnie 100-120 osób. Katolików języka hebrajskiego w Izraelu jest około 500-600 osób. Język nie jest jedynym wyznacznikiem naszej odrębności. Wspólnota zawsze stawiała sobie za cel powrót do żydowskich korzeni chrześcijaństwa – wyjaśniał ks. Piotr Żelazko, proboszcz parafii katolików języka hebrajskiego.

PR24/Grzegorz Maj