Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 31.05.2014

Piknik Naukowy: Urządzenia biometryczne i bezpieczeństwo w Internecie

Niemal każdy z nas ma w domu paszport zawierający dane biometryczne. Podczas pokazów NASK przekonaliśmy się, jak sprawnie i bezbłędnie współczesne maszyny potrafią rozpoznać człowieka, zaglądając mu w oko lub badając odcisk dłoni.
Piknik Naukowy: Urządzenia biometryczne i bezpieczeństwo w Internecieflickr/Leszek Leszczynski
Posłuchaj
  • 31.05.14 Martyna Różycka „W procedurach bezpieczeństwa najważniejszy jest człowiek (…)”

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa w ramach Pikniku Naukowego zaproponowała prezentacje najnowszych osiągnięć w dziedzinie ochrony danych osobowych. Chodzi o biometrię, prawdopodobnie jedyny niezawodny sposób ochrony danych przez oszustami.

Przepustka w tęczówce

Zabezpieczenia biometryczne obejmują szereg różnego typu urządzeń, które analizują tęczówkę oka lub odcisk dłoni. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa zaprezentowała najnowsze dokonania biometrycznej technologii.

- Na Piknik Naukowy przeprowadziliśmy dużą część naszego laboratorium z Ursynowa. Przywieźliśmy takie podstawowe urządzenia, które umożliwiają pozyskanie próbek biometrycznych, czyli odcisku palca, tęczówki oka, podpisu odręcznego. Wszystko to stanowi charakterystyki biometryczne, które pozwalają na uwierzytelnienie tożsamości. Wykorzystywane są różne skanery i czytniki – tłumaczył w PR24 Krzysztof Piech z NASK.

Bezpieczeństwo w Internecie

NASK zajmuje się nie tylko badaniami biometrycznymi, lecz także bezpieczeństwem korzystania z Internetu. Obecnie coraz więcej słyszy się o różnego rodzaju wyciekach danych lub atakach hakerskich, dlatego bezpieczeństwo w sieci staje się kwestią priorytetową. Tym bardziej, że z Internetu korzysta już niemal każdy.

- W procedurach bezpieczeństwa najważniejszy jest człowiek. Istnieje co prawda technologia, ale zwykle zawodzi człowiek. W kontekście bezpieczeństwa internetowego bardzo ważne jest, aby posiadać legalne oprogramowanie i jak najbardziej aktualne. Warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia, a w szczególności w chwili logowania z danego komputera do konta bankowego. Technologia musi stać po naszej stronie i powinniśmy zrobić wszystko, żeby nas nie zawiodła – powiedziała Martyna Różycka z NASK.

PR24/Grzegorz Maj