Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 01.08.2014

Ślady Powstania Warszawskiego

Po kapitulacji Powstania Warszawa została niemal całkowicie zniszczona. W mieście znajduje się jednak wiele wyjątkowych miejsc i obiektów, które przypominają o heroicznym czynie mieszkańców stolicy.
Posłuchaj
  • 01.08.2014, Waldemar Prokop: pytanie o sens Powstania Warszawskiego jest jednym z najtrudniejszych pytań dotyczących naszej historii
Czytaj także

Podczas powstania bardzo ucierpiała warszawska Starówka. Zniszczona została Kolumna Zygmunta i Zamek Królewski. Część zabytków, między innymi mury obronne i kościół św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, przetrwało wojnę. Na fasadach niektórych budynków można jeszcze znaleźć ślady po kulach.

– Na Starym i Nowym Mieście jest kilka symboli odradzającej się Warszawy. Jeden z nich znajduje się w kościele św. Marcina, który doszczętnie spłonął w czasie walk. To barokowy, siedemnastowieczny krucyfiks. Drugim takim symbolem jest figura madonny w kościele Dominikanów św. Jacka. Ma ona dwukolorową twarz. Z prawej strony jest jaśniejsza, ponieważ spłonęła od jednego z pocisków – powiedział Waldemar Prokop Przewodnik Warszawski.

Mali obrońcy Warszawy

Na Starówce znajduje się również wiele tablic pamiątkowych i monumentów poświęconych uczestnikom bohaterskich walk o stolicę. Najbardziej znanym z tych obiektów jest Pomnik Małego Powstańca.

– W ten sposób chciano uczcić pamięć tych wszystkich dzieci, które, gdy tylko wybuchło powstanie, włączyły się do walki. Obecnie narzekamy na dzieci i młodzież, że mają zły stosunek do historii. Jednak, gdy im się wytłumaczy znaczenie tego pomnika, to rozumieją, że są wielkimi szczęściarzami, że ich dzieciństwo przypada spokojne czasy – stwierdził Waldemar Prokop.

AM