Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 04.08.2014

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego

W historii Polski nie brakuje wielu ważnych wydarzeń o podniosłym charakterze. Dramatyczne czasy II wojny światowej są nieodłącznie związane z Powstaniem Warszawskim. Po siedemdziesięciu latach od tego niepodległościowego zrywu, pamięć o wydarzeniu nie przemija.

Powstanie Warszawskie to jeden z dramatyczniejszych momentów II wojny światowej na polskich ziemiach. Podczas 63 dni walk życie straciły setki tysięcy mieszkańców miasta, a stolica została zrównana z ziemią.

- „Walczyć, walczyć! Jak najprędzej wykurzmy Niemców z Warszawy”. Pięć lat niewoli było tragicznym doświadczeniem – człowiek wychodził na ulicę i nie wiedział, czy wróci do domu - wspominała Hanna Stadnik, sanitariuszka w czasie Powstania Warszawskiego.

W powstaniu wzięło udział wielu młodych ludzi, również nastolatków.

- Miałem wtedy dwadzieścia lat. Wszyscy byliśmy wychowani w duchu patriotycznym i do powstania szliśmy z chęcią. Chcieliśmy również odpłacić hitlerowcom za łapanki, które były na ulicach i wywożenie do obozów pracy - mówił Eligiusz Andrzej Skórnicki ze Zgrupowania Pułku „Baszta”.

O obchodach 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mówili w Polskim Radiu 24 Agnieszka Drążkiewicz i Witold Banach, reporterzy Informacyjnej Agencji Radiowej.

PR24/MP