Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 03.09.2014

Karta Dużej Rodziny: niepopularna czy nieznana?

Można o niej powiedzieć, że jest to duża karta, która daje wielkie możliwości. Od lipca rodziny z trójką dzieci i więcej mogą korzystać ze zniżek na bilety kolejowe, wejścia do muzeów czy ośrodków sportowych. Liczba instytucji i firm, które oferują zniżki rodzinom systematycznie się powiększa.
Karta Dużej Rodziny: niepopularna czy nieznana?flickr/GoodNCrazy

Z badań GUS wynika, że w Polsce rodziny wielodzietne stanowią ok. 11 proc. wszystkich rodzin z dziećmi. Oznacza to, że tych rodzin nie jest zbyt wiele. W tych rodzinach wychowuje się co trzecie polskie dziecko.

- W Polsce jest ok. 680 tys. rodzin wielodzietnych z co najmniej trójką dzieci. Do tej pory 250 tys. osób złożyło wnioski w Urzędach Gmin w celu otrzymania Karty Dużej Rodziny. Jednym z celem polityki rodzinnej jest poprawa sytuacji demograficznej w kraju. Obecna sytuacja jest bardzo dramatyczna. Wskaźnik dzietności w Polsce jest bardzo niski. Na tle innych państw europejskich wypadamy bardzo źle -  powiedział na antenie PR24 Paweł Woliński, Związek Dużych Rodzin ZDR „Trzy Plus" .

Ulgi dla rodzin

Coraz więcej rodzin wielodzietnych składa wnioski i ubiega się o kartę, która umożliwia otrzymanie zniżki na bilety do kina, muzeów, wystawy a nawet wakacje. Czy wprowadzanie takich możliwości poprawi sytuację demograficzną w Polsce?

- Ostatnie półroczne wykazuje niewielki wzrost demograficzny. Przyczyny tej sytuacji mogą być różne. Coraz więcej kobiet decyduje się na macierzyństwo. Mówi się, że pozytywny wpływ ma wydłużenie płatnych urlopów rodzicielskich. Dzieci niestety są traktowane jak „luksusowa konsumpcja”. Dlatego państwo, któremu zależy na wzroście demograficznym powinno starać się zmniejszać ciężary związane z opieką i wychowywaniem dzieci. Każda złotówka zainwestowana w przyszłość jest najlepszą inwestycją -  podkreślił Paweł Woliński.

PR24/Paulina Olak