Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 02.09.2016

Nos Kleopatry: Wrzesień 1939

- 1 września to jeden z większych dramatów, który przeorał naszą tysiącletnią historię – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Janusz Osica. O pierwszym dniu września 1939 roku mówił także Piotr Gursztyn.
Posłuchaj
  • 00c766a1.mp3

- Gdybym szukał porównania do 1 września 1939 roku nie uciekałbym do rozbicia dzielnicowego, ale do najazdu szwedzkiego i do rozbiorów. 1 września mieści się w tej triadzie, a więc skala tego jest nieprawdopodobna, bo przeorało to nasze społeczeństwo – podkreślił dr Janusz Osica. Gość dodał, że rozstrzelane elit przez obu wrogów zmieniło „obraz społeczeństwa, kulturę polityczną i geny polityczne”.

Piotr Gursztyn zwrócił z kolei uwagę, że międzywojnie było czasem gigantycznego wysiłku państwotwórczego. - Całe pokolenia Polaków były wychowywane pod ciężarem rozbiorów, w którym bardzo ważnym przekazem było to, że jesteśmy winni temu, że utraciliśmy wówczas państwowość – podkreślił.

Zaznaczył, że okres międzywojenny był czasem bardzo intensywnej budowy państwa, a w II Rzeczpospolitej wydawano na armię nieraz blisko 50 proc. dochodu narodowego. - Trudno wyobrazić sobie większy wysiłek. Mimo to, wszystko spektakularnie runęło. I to jest pytanie o nas samych. Na ile była to nasza narodowa wina, a na ile były to okoliczności zewnętrzne, na które nie mieliśmy wpływu – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji Nos Kleopatry był Wiktor Świetlik.

Polskie Radio 24/pr 

__________________

Data emisji: 01.09.16

Godzina emisji: 23:10