Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 03.09.2016

Utrwalanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Mimo wycofania się armii niemieckiej, część partyzantów i żołnierzy Armii Krajowej nie uznała końca wojny i kontynuowała walkę przeciwko okupacji radzieckiej. Ponieśli za to wysoką cenę. Jednak pamięć o nich przetrwała do dnia dzisiejszego i z każdym rokiem jest coraz mocniej kultywowana. O tym, kim są dla współczesnych Polaków mówiliśmy w premierowej odsłonie nowej audycji Polskiego Radia 24 – Wszystko jest historią.

Samozaparcie, poświęcenie, wiara w idee wolności i walka w imię tego, w co wierzyli, pomimo konsekwencji i narażania siebie oraz najbliższych. Oto cechy sprawiające, że Żołnierze Wyklęci stają się dla młodych Polaków autorytetami. Coraz częściej mówi się o nich w polskiej kulturze. Są tematem nie tylko filmów i książek, ale także muzyki.

– Pamięć o Żołnierzach Wyklętych miała zniknąć ze świadomości Polaków. Na szczęście tak się nie stało. Wielki szacunek dla polityków za to, że w ostatnich latach jest ona przywracana. To właśnie Żołnierze Wyklęci są naszymi prawdziwymi bohaterami, a nie lansowani do tej pory "okrągłostołowcy". Postawa tych ludzi powinna i w wielu przypadkach jest wzorem do naśladowania – powiedział Tadeusz Płużański, historyk i prezes Fundacji „Łączka”.

Piotr Mielech, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, podkreślił, że najlepszym narzędziem do umacniania pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest właśnie sfera kulturalna i medialna.

– Sztuka jest najlepszym i najciekawszym sposobem opowiadania historii. Jednak współcześnie nie jest to w naszym kraju maksymalnie wykorzystywane. Nie powstała dotychczas duża produkcja fabularna, która w pozytywnym świetle przedstawiałaby żołnierzy podziemia niepodległościowego – dodał.

Polskie Radio 24/db

__________________

Data emisji: 03.09.16

Godzina emisji: 13:33