Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 21.09.2016

Debata Poranka: Problemy służby zdrowia

Środowisko pracowników służby zdrowia domaga się podwyżek wynagrodzeń. We wtorek premier Beata Szydło spotkała się w tej sprawie z przedstawicielkami NSZZ „Solidarność”, które protestowały w budynku ministerstwa zdrowia. Na czwartek i sobotę zaplanowano manifestacje pracowników służby zdrowia.
Premier Beata Szydło w Centrum Dialogu Społecznego podczas konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielkami NSZZ SolidarnośćPremier Beata Szydło w Centrum Dialogu Społecznego podczas konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność"PAP

Jak mówiła na naszej antenie Maria Ochman z Sekcji Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, powodem zaniepokojenia pracowników służby zdrowia jest m.in. projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników placówek ochrony zdrowia. – Według dokumentu, wzrost płac w przyszłym roku to zero złotych – wskazywała. – Zmiany w służbie zdrowia przebiegają zbyt wolno i nie zawsze zmierzają we właściwym kierunku – podkreślała gość polskiego Radia 24.


Goście Debaty Poranka, foto: PR24/TB Goście Debaty Poranka, foto: PR24/TB

– Będziemy bronić rozporządzenia o wzroście wynagrodzeń [poprzedni minister zdrowia, Marian Zembala, podpisał dokument, w którym zagwarantowano coroczny wzrost płac pielęgniarek w wysokości 400 złotych do 2019 – przyp. red] jak niepodległości – dodawał Sebastian Irzykowski z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Longina Kaczmarska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zauważyła z kolei w Debacie Poranka, że problemem służby zdrowia nie jest jedynie niesatysfakcjonujący system wynagrodzeń. – Pracownicy są wykorzystywani do granic możliwości. To stwarza zagrożenie dla pacjentów – oceniała.

W opinii gości Polskiego Radia 24, źródłem kłopotów w systemie opieki zdrowotnej – oprócz niewystarczającego finansowania – jest także wieloletni brak koncepcji dotyczącej funkcjonowania służby zdrowia. – Musimy zastanowić się nad kształtem systemu. Należy zapytać Polaków czy chcą ogólnodostępnej służby zdrowia, ale o niskiej jakości, czy też np. zróżnicowanej, w zależności od dochodów – mówił w Debacie Poranka Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Z oceną eksperta ds. zdrowia z CAKJ zgodził się Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. – Potrzebna jest rzetelna rozmowa polityków ze społeczeństwem na temat przyszłości służby zdrowia – podkreślał. – Powodem problemów w służbie zdrowia jest to, że po 1989 roku zdrowie nigdy nie było realnym priorytetem – pointował natomiast Mariusz Gujski z magazynu „Służba Zdrowia”.

Premier Beata Szydło podkreśliła po wtorkowym spotkaniu z przedstawicielkami „Solidarności”, że obie strony zgodziły się na dalszy dialog i ustaliły jego tryb. Szefowa rządu wyraziła nadzieję, że kolejne rozmowy będą służyły temu, by system ochrony zdrowia był jak najlepszy, ukierunkowany na pacjenta, a pracownicy mogli spokojnie wykonywać swoje zawody.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/mp/pj

_________________

Data emisji: 21.09.16

Godzina emisji: 9.15