Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 02.10.2016

Węgrzy idą do referendalnych urn

W niedzielę na Węgrzech przeprowadzane jest referendum ws. obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców. Pytanie, na które odpowiedzą obywatele tego kraju brzmi: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzać również bez zgody parlamentu obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?". O referendum w Polskim Radiu 24 mówili Paweł Cywiński (Uniwersytet Warszawski) i Dominik Hejj (wysłannik Polskiego Radia na Węgry).
Pytanie, na które odpowiedzą obywatele tego kraju brzmi: Czy chce PanPani, by Unia Europejska mogła zarządzać również bez zgody parlamentu obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?Pytanie, na które odpowiedzą obywatele tego kraju brzmi: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzać również bez zgody parlamentu obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?"EPA/ZOLTAN BALOGH
Posłuchaj
  • 02.10.16 24 Węgrzy decydują w sprawie obowiązkowych kwot uchodźców. Goście: Paweł Cywiński (Uniwersytet Warszawski), Dominik Hejj (wysłannik Polskiego Radia na Węgry)
Czytaj także

Głosowanie to wynik propozycji Komisji Europejskiej, która zaproponowała 4 maja reformę unijnej polityki azylowej. Zakłada ona wprowadzenie stałego systemu podziału uchodźców, uruchamianego w sytuacji kryzysowej. Jeśli do jakiegoś kraju napłynie nieproporcjonalnie duża liczba uchodźców, o połowę większa niż ustalony z góry próg, to nowi uchodźcy byliby automatycznie rozsyłani do innych państw według nowego systemu. Jak podkreślali goście, referendalne pytanie nie dotyczy jednak tylko uchodźców, ale wszystkich migrantów.

 – Trudno powiedzieć, że ten wynik referendum pokaże, że Węgrzy są przeciwko uchodźcom, to jest jakaś polityczna gra, która jest potrzebna zarówno do celów polityki wewnętrznej, jak i po Brexicie też w skali europejskiej jest dosyć istotna – mówił Dominik Hejj. Zdaniem gościa na Węgrzech obserwuje się wzrost nacjonalizmu, a referendum „może być takim sposobem żeby zrzucić odpowiedzialność na obywateli za dalszą jego kontynuację lub to, co będzie jego konsekwencją”.

Jak wskazywał Paweł Cywiński referendum ma służyć głównie odbudowaniu wizerunku Viktora Orbana.  – Dzięki temu Orban wyrasta na wyraźną osobowość, która ma jakiś plan i mogłaby części Europejczyków zaproponować rozwiązania. Z punktu widzenia Unii Europejskiej i pozycji Węgier, to jest wbrew pozorom bardzo dobra polityka Viktora Orbana, bo on buduje swoją podmiotowość w UE kosztem uchodźców.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/ip/pj

___________________

Data emisji: 02.10.2016

Godzina emisji: 11:15