Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 04.10.2016

Śmierć ks. Popiełuszki. "Chcieli go za wszelką cenę zwerbować"

- To nie jest już hipoteza. Ta wersja wydarzeń rysuje się na bazie ustaleń ze śledztw z lat 1990-91 oraz prowadzonego przez IPN w latach 2002-2004 - mówił w Kulisach Spraw o zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki, dr Leszek Pietrzak, historyk i były funkcjonariusz UOP.
Posłuchaj
  • 04.08.17 Kulisy Spraw: Porwanie i zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki. Gość: dr Leszek Pietrzak, historyk, były funkcjonariusz UOP.
Czytaj także

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był legendarnym kapelanem "Solidarności", od czerwca 1980 roku wikariuszem w kościele św. Stanisława Kostki. Odnowił ideę mszy za Ojczyznę, które stały się też patriotycznymi demonstracjami. Pomagał represjonowanym, wspierał robotników i ich rodziny. Władze PRL uznały jego działalność za szkodliwą dla systemu - był wielokrotnie szykanowany i zastraszany. 19 października 1984 roku, po odprawieniu mszy dla robotników w Bydgoszczy, w czasie powrotu do Warszawy, ks. Popiełuszko został uprowadzony, pobity a następnie zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły na tamie koło Włocławka.

- Najbardziej kuriozalne jest to, że mimo upływu 32 lat od tego wydarzenia, nadal trzymamy się wersji, która została skonstruowana przez MSW (w latach 80. XX wieku),  koncentrująca się wyłącznie na czterech osobach skazanych przez sąd wojewódzki w Toruniu – powiedział dr Leszek Pietrzak.

W tzw. procesie toruńskim, który zakończył się 7 lutego 1985 roku, trzej oficerowie MSW: kpt. Grzegorz Piotrowski (naczelnik wydziału Departamentu IV), por. Leszek Pękala i por. Waldemar Chmielewski zostali oskarżeni i skazani za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki. Natomiast ich przełożony płk Adam Pietruszka (zastępca dyrektora Departamentu IV MSW) – za sprawstwo kierownicze zbrodni.

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył jednak, że wiele wskazuje na to, iż w sprawie zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki brali udział oficerowie wojskowych służb specjalnych - Wojskowej Służby Wewnętrznej, tzw. bezpieki wojskowej. - Prawdopodobnie nad ranem 20 października 1984 roku zbity i zmaltretowany duchowny został przekazany innej grupie. Byli to wojskowi, którzy bijąc go chcieli też za wszelką ceną zwerbować - tłumaczył dr Leszek Pietrzak

Jego zdaniem najbardziej prawdopodobną datą śmierci księdza jest 25 października 1984 roku. Tym samym resort spraw wewnętrznych generała Czesława Kiszczaka miał pięć dni na to, aby zatrzeć ślady i podać ustaloną przez siebie wersję morderstwa.

Więcej w całym programie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Kurtz.


Słuchaj więcej audycji z cyklu Kulisy Spraw

Polskie Radio 24/ak/dds/tj

____________________

Data emisji: 04.10.2016

Godzina emisji: 20.15