Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 06.10.2016

Barbara Stanisławczyk: cyfryzacja radia to proces wieloletni

- Powinniśmy byli zbudować plan w porozumieniu z rządem i stacjami komercyjnymi. Gdybym to ja miała przystąpić do procesu digitalizacji, to byłabym ostrożniejsza. Najpierw organizując taką konferencję jak dzisiaj, a dopiero potem planując na wiele lat ten proces - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes Polskiego Radia.
Od lewej: dyrektor Radia BBC Helen Boaden, prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła i dyrektor generalny węgierskiego radia i telewizji publicznej MTVA Miklos podczas Europejskiego Forum Radiowego w KrakowieOd lewej: dyrektor Radia BBC Helen Boaden, prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła i dyrektor generalny węgierskiego radia i telewizji publicznej MTVA Miklos podczas Europejskiego Forum Radiowego w KrakowiePAP/Jacek Bednarczyk
Galeria Posłuchaj
  • 06.10.16 24 Relacja Lucjana Olszówki z Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie 1
  • 06.10.16 Relacja Lucjana Olszówki z Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie 2
  • 06.10.16 Relacja Lucjana Olszówki z Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie 3
  • 06.10.16 Relacja Lucjana Olszówki z Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie 4
  • 10.06.16. Rozmowa Lucjana Olszówki z Rafałem Bochenkiem, rzecznikiem prasowym Rządu
  • 06.10.16 Rozmowa Lucjana Olszówki z Barbarą Stanisławczyk-Żyłą, prezes Polskiego Radia
  • 06.10.16 Rozmowa Lucjana Olszówki z Wiaczesławem Gheorghisenco, prezesem radia publicznego w Mołdawii
  • 06.10.16 24 Relacja Lucjana Olszówki z Europejskiego Forum Radiowego w Krakowie 5
Czytaj także

Co dalej z cyfryzacją radia w Polsce? W uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie ma pomóc międzynarodowa konferencja (Europejskie Forum Radiowe),  która odbywa się w czwartek w Krakowie. Polskie Radio zaprosiło na nią przedstawicieli rozgłośni publicznych z całej Europy, dziennikarzy, ludzi świata polityki i przemysłu motoryzacyjnego.

Zdaniem prezes Polskiego Radia Barabary Stanisławczyk-Żyły, Europejskie Forum Radiowe jest tak naprawdę pierwszym etapem w drodze do znalezienia odpowiedzi, gdzie znaduje się przyszłość kosztowengo procesu cyfryzacji. - Zarządzam pieniędzmi publicznymi, społecznymi, więc bardzo ostrożnie podchodzę do budżetu, aby go nie trwonić i racjonalnie wykorzystać każdą złotówkę - zapewniła prezes Polskiego Radia.  

W procesie cyfryzacji radia w Polsce bierze udział jedynie nadawca publiczny. Nadawanie w formie cyfrowej odbywa się od 3 lat. Jak mówiła prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła, oczekiwania oraz obietnice związane z DAB+ były wówczas ogromne. – Plan zakładał pokrycie cyfrowymi nadajnikami obszaru całego kraju do 2020 roku. Kiedy przyszłam do Polskiego Radia w zasięgu DAB + było już 50 proc. populacji, a nadajnikami pokrytych było już 40 proc. terytorium naszego kraju. Jednak polska publiczność nie ma świadomości istnienia systemu DAB +. Nie licząc kilku kampanii, które miały miejsce w ostatnich latach -zauważyła.

Prezes zaznaczyła, że Polskie Radio nie chce lekkomyślnie niszczyć tego, co już zostało zbudowane w dziedzinie radia cyfrowego. Chce za to wypracować formułę, dotyczącą tej technologii w całej Europie.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podkreślał, że cyfryzacja radiofonii jest potrzebna i Polskie Radio powinno kontynuować ten proces. – Generalnie namawiałbym do tego, aby poruszać się na drodze cyfryzacji, ale rozsądnie – powiedział Czabański.

Wątpliwości w tej sprawie nie miał również rzecznik rządu Rafał Bochenek, który podczas Forum reprezentował premier Beatę Szydło. - Radio cyfrowe ma sens i powinno się rozwijać. Droga cyfrowa to przyszłość radiofonii - powiedział. Jego zdaniem dobrze się stało, że Europejskie Forum Radiowe zostało zorganizowane z inicjatywy prezes Polskiego Radia. 


Czytaj też
Stanisławczyk b_1200.jpg
Prezes Polskiego Radia o cyfryzacji

Problem z korzystaniem z systemu DAB+ dotyczy wielu innych krajów europejskich, które podjęły się cyfryzacji radiofonii. W konferencji biorą udział przedstawiciele państw, które przodują w cyfryzacji (Norwegia, Dania, Szwajcaria, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Włochy, Francja), w tym m.in.  Helen Boaden (BBC), Dr Willi Steul (Deutschlandradio), Patrick Hannon (WorldDAB), Graham Dixon (EBU), René Wehrlin (Szwajcaria), Paolo Lazzarini (Radio Watykan) oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Specjalnym gościem jest Czeskie Radio. W Czechach, podobnie jak w Polsce panuje podobna sytuacja w kwestii cyfryzacji.

Do przejścia na nadawanie cyfrowe szykuje się publiczne radio w Mołdawii - kraju uznawanym za jeden z najbiedniejszych w Europie. Jego dyrektor Wiaczesław Gheorghisenco podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem, że taki sposób transmisji jest dla stacji szansą na zyskanie nowych słuchaczy. - Mamy nadzieję, że ta konferencja pomoże nam lepiej zrozumieć, czym jest DAB, i że to pozwoli nam lepiej to wszystko zastosować w naszym kraju - powiedział Gheorghisenco.

- Otrzymaliśmy różnorodne prezentacje, ale w przyszłość należy patrzeć optymistycznie. Jeśli chcemy, aby technologia DAB zadziałała wszyscy muszą zacząć współpracować, zarówno rząd, jak i sektor prywatny - tak konferencję podsumował Graham Dixon (EBU).

Jak podkreślił wysłannik Polskiego Radia 24 Lucjan Olszówka, Europejska Unia Nadawców przekonywała, że standard DAB+ czyli cyfrowy jest technologią przyszłości radiofonii w Europie. - Cyfryzacja niesie za sobą wiele korzyści. Jeśli nie przekonuje nas argument dotyczący jakości dźwięku, to z pewnością kolejnym silnym argumentem będzie szansa na konkurencyjność tego rynku. Fale FM mają bowiem ograniczoną pojemność, a w formie cyfrowej tych ograniczeń nie ma - wyjaśnił.

Krakowska konferencja została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Polskie Radio 24/IAR/ip/pj/tj/tb