Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 06.10.2016

"Są sieci handlowe, które nigdy nie zapłaciły ani grosza podatku dochodowego"

Ze spekulacji medialnych wynika, że Ministerstwo Finansów straciło zapał do podatku handlowego. O plusach i minusach takiej daniny mówili w Pulsie Gospodarki prof. Elżbieta Mączyńska (Towarzystwo Ekonomiczne, Szkoła Głowna Handlowa), Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza) i Rafał Sadoch (DM mBanku).
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/.Martin.
Posłuchaj
  • 06.10.16 24 Puls Gospodarki. Goście: prof. Elżbieta Mączyńska (PTE, SGH), Przemysław Ruchlicki (KIG), Rafał Sadoch (DM mBanku).
Czytaj także

Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, niezależnie od tego, czy nowy podatek handlowy zostanie wdrożony w życie czy nie, problem polegający na tym, że przedsiębiorstwa globalne mają coraz większe możliwości optymalizowania swoich obciążeń podatkowych, czyli płacenia możliwie mało, pozostanie.

Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): prof. Elżbieta Mączyńska, Przemysław Ruchlicki i Rafał Sadoch, foto: PR24 Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): prof. Elżbieta Mączyńska, Przemysław Ruchlicki i Rafał Sadoch, foto: PR24

– Polska to kraj, który najbardziej ucierpiał na „optymalizacji” podatkowej. Są sieci handlowe, które nigdy nie zapłaciły ani gorsza podatku dochodowego – podawał to były minister Szałamacha, ale nie podawał nazw tych przedsiębiorstw – powiedziała prof. Mączyńska.

Swój sprzeciw wobec podatku handlowego wyraziła Bruksela. Przemysław Ruchlicki nie jest zaskoczony reakcją Komisji Europejskiej.

– Jakby posłowie PiS nie chcieli, nie da się opodatkować tylko zagranicznego kapitału w handlu bez ostrej reakcji KE. Mam nadzieję, że temat zostanie zamknięty i nie wróci – mówił Przemysław Ruchlicki.

Rafał Sadoch podkreślał, że patrząc na i tak dużą napiętość budżetu państwa w 2017 roku, ubytek rzędu miliarda z podatku handlowego w krótkim okresie nie będzie problemem.

– Musimy mieć jednak świadomość, że mamy do czynienia z trwałym i systematycznym wzrostem wydatków, których źródła finansowania się rozmywają – mówił Sadoch.

W programie była również mowa m.in. o obniżeniu prognoz Banku Światowego wzrostu gospodarczego dla Polski, rosnącej liczbie upadłości polskich firm i tworzeniu przez PGNIG własnego towarzystwa ubezpieczeń. 

Audycję prowadziła Sylwia Zadrożna.

Słuchajcie innych audycji z cyklu Puls Gospodarki

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 06.10.2016

Godzina emisji: 10.17