Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 25.10.2016

Ochrona dziennikarskich źródeł informacji. "Bycie anonimowym jest sztuką"

Czy przy obecnym rozwoju techniki można jeszcze przekazywać dziennikarzowi informacje w sposób poufny? Jak to robić? Jakie są najczęściej popełniane błędy przez whistleblowerów? Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Piotr Konieczny, ekspert ds. bezpieczeństwa w sieci i szef serwisu niebezpiecznik.pl.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/European Parliament
Posłuchaj
  • 25.09.16 Piotr Konieczny, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa: trudno jest być anonimowym w internecie
Czytaj także

Jak wyjaśniał, pierwszym krokiem informatora, któremu zależy na anonimowości powinno być wyraźne zastrzeżenie w kontakcie z dziennikarzem, że jego tożsamość ma być objęta tajemnicą dziennikarską. – Jeśli ktoś zapomni o tym, żeby zastrzec swoją tożsamość, to redaktor serwisu nierzadko jest bezradny – wskazywał.

W kolejnym etapie, trzeba wybrać formę kontaktu: osobisty lub elektroniczny. Zdaniem Koniecznego, żaden z nich nie jest całkowicie bezpieczny. – Technologie, które nas otaczają, maja wpływ na naszą prywatność, mogą nas śledzić, zapisywać o nas informacje – wyjaśniał Piotr Konieczny. W przypadku kontaktu osobistego, śladem może być miejsce logowania się telefonu do sieci, czy zarejestrowanie przez miejski monitoring tablic rejestracyjnych samochodu, którym udajemy się na spotkanie.

Piotr Konieczny Technologie, które nas otaczają, maja wpływ na naszą prywatność, mogą nas śledzić, zapisywać o nas informacje

Forma elektroniczna również nie jest bezpieczna. – Jeśli chodzi o pocztę e-mail, to należałoby tę wiadomość w sposób bezpieczny wysyłać. Takie skrzynki często wymagają jednak podania chociażby numeru telefonu. Z kolei przez formularz można coś podesłać, ale trzeba wejsć na stronę www. A adres IP wskazuje obszar abonenta – tłumaczył Konieczny. Według gościa Polskiego Radia 24, dla przeciętnego człowieka, obecnie najlepszym rozwiązaniem jest użycie przeglądarki sieci Tor, w której stosunkowo najtrudniej ustalić tożsamość informatora.

Łukasz Kurtz: Czy polskim służbom udało się skutecznie zaatakować przeglądarkę Tor?

Piotr Konieczny:  Pomidor.

 

Więcej w całym programie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Kurtz.

Kulisy Spraw w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/ip/tj

____________________

Data emisji: 25.10.2016

Godzina emisji: 20:09