Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 14.11.2016

Marsz Niepodległości. "Temperatura wokół tego wydarzenia opadła"

Obchody Święta Niepodległości przebiegły spokojnie, ale z wyraźnym podziałem na obozy polityczne. W Warszawie największe manifestacje zgromadziły marsze organizowane przez narodowców - Marsz Niepodległości - oraz Komitet Obrony Demokracji. Podsumowali je w Debacie Dnia Tomasz Walczak (Super Express) i Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
Posłuchaj
  • 14.11.16 Obchody Święta Niepodległości – podsumowanie. Goście: Tomasz Walczak (Super Express) i Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
Czytaj także

Tomasz Walczak wskazywał, że wydarzenia, jak m.in. wygrane przez PiS wybory, sprawiły, że Święto Niepodległości "nie jest już tak nośnym tematem". - Temperatura wokół tego wydarzenia opadła i nie jest już takim tematem dla bieżącej polityki – mówił. Zdaniem Wojciecha Wybranowskiego Marsz Niepodległości był dotychczas dla wielu środowisk "możliwością ustawki", a obecnie biorą w nim udział Ci, którzy chcą po prostu świętować. – Święto Niepodległości może będzie w przyszłych latach mniej liczne, ale pojawią się na nim ludzie, dla których patriotyzm jest ważny – wyjaśniał.

11 listopada ulicami Warszawy przeszedł także marsz "KOD Niepodległości", wspierany przez część opozycji parlamentarnej. Wzięło w nim udział ok. 10 tysięcy osób. Jak podkreślali goście, "ta idea już się wyczerpuje". Wybranowski wskazywał, że KOD był od początku ruchem politycznym. Nie udało mu się trafić do zwykłych ludzi, którzy nie odczuwają żadnych zagrożeń związanych z demokracją. Tomasz Walczak mówił z kolei, że "problemem nie tylko KOD, ale całej opozycji jest to, że brakuje emocji, która by łączyła przeciw rządzącym". 

Podczas uroczystości państwowych prezydent Andrzej Duda zwrócił się z apelem o wspólne świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. – Powaga wymaga, żeby święta państwowe klasa polityczna świętowała razem. Tego bym oczekiwał, żeby raz na jakiś czas się spotkali i chociaż poudawali, że się lubią – mówił Tomasz Walczak. Zdaniem Wojciecha Wybranowskiego, choć prezydent wzywa do wspólnego świętowania i czynił to także w roku ubiegłym, sam "troszkę się wystraszył krytyki medialnej". – Przestał budować tę wspólnotę, nawet na prawicy, po pogrzebie Łupaszki. Kiedy ze strony lewicowych mediów posypała się krytyka, że się kuma z narodowcami - powiedział.

W rozmowie także o tym, czy ruchy nacjonalistyczne będą w najbliższym czasie zmieniać Europę.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wiktor Świetlik.

Polskie Radio 24/ip

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 17:15