Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 14.12.2016

Czy młodzież wie, czym był stan wojenny?

Według sondażu CBOS 80 proc. nastolatków nie umie podać dokładnej daty wprowadzenia stanu wojennego. Natomiast u dorosłych Polaków zdania na temat tego wydarzenia są podzielone. O tym czy w kwestii młodzieży należy bić na alarm i o niejednoznacznej ocenie naszej historii rozmawiali dr Jacek Konik, historyk, nauczyciel w liceum im. Mikołaja Reja i Mateusz Zaremba, politolog z SWPS.

Jak wynika z sondażu CBOS, wiedza młodych ludzi nt. stanu wojennego jest na niskim poziomie. Aż 80 proc osób w wieku od 15 do 19 lat nie potrafiło wskazać dokładnej daty wprowadzenia stanu wojennego. Gość Polskiego Radia 24 Mateusz Zaremba starał tłumaczyć te badania.

– Tego nie należy traktować jako wyrazu braku szacunku dla stanu wojennego, tylko jako stan ogólnej wiedzy historycznej. W przypadku takiego badania człowiek czasem może zapomnieć odpowiedzi na proste pytania. Czasem trudno jest też oddzielić to, co dzieje się w mediach, od tego, co dotyka ludzi. Problemem jest też szum informacyjny wokół stanu wojennego – mówił politolog.

Historyk Jacek Konik również bronił młodzieży. – Byłbym ostrożnym, jeśli chodzi o interpretację tych wyników. W momencie, kiedy się rozmawia z młodymi ludźmi na temat tych wydarzeń, oni wiedzą wbrew pozorom bardzo dużo. Natomiast, gdy są zaskakiwani w sondażu, to często w samoobronie mówią „nie wiem, nic mi się nie kojarzy” - powiedział Jacek Konik.

Na poparcie swoich słów dr Konik przytacza przykład uczniów z liceum im. Mikołaja Reja, w którym uczy. Trzy licealistki stworzyły kilka lat temu książkę  „Ballada o stanie wojennym”. W publikacji pod kierunkiem Jacka Konika znalazły się opowieści zarówno znanych opozycjonistów, jak i „zwykłych ludzi”. Nauczyciel przybliżył historię powstania tej książki.

- Wszystko zaczęło się w 2008 roku, gdy popełniona została pierwsza książka „Rejacy w stanie wojennym”. Skupiała się na sprawie Emila Barchańskiego, ucznia naszego liceum i najmłodszej ofiary stanu wojennego. Potem pojawił się pomysł szerszego ujęcia stanu wojennego, którego podjęły się trzy dzielne uczennice. Konstrukcja książki opierała się na metodzie historii mówionej, czyli na osobistych relacjach świadków, do których czasem trudno było dotrzeć – mówił gość Polskiego Radia 24.

W programie była też mowa o badaniu społecznym dotyczącym oceny stanu wojennego. Z sondażu CBOS wynika, że Polacy mają zróżnicowane opinie nt. tego wydarzenia. Na pytanie „czy wprowadzenie stanu wojennego było słuszne?” 41 proc. badanych odpowiedziało, że tak, 35 proc., że nie, a 24 proc. powstrzymało się od oceny.

- Historycy mają problemy z odpowiedzią na to pytanie, więc to nie jest prosta sprawa. Na to pytanie nie ma odpowiedzi prawda-fałsz. Im więcej posiada się wiedzy na temat, tym więcej odpowiedzi „nie wiem”. Sam bym tak odpowiedział. – mówił Maciej Zaremba.

W programie także reportaż Marty Rebzdy pt. „Ta noc, ten dzień”. Reportażystka opowiadała też  w audycji o swoich osobistych wspomnieniach ze stanu wojennego. Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Olga Mickiewicz-Adamowicz.       

Polskie Radio 24/kk

O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

 --------------------------

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 23.14