Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 20.12.2016

Echa sporu dotyczącego pracy dziennikarzy w Sejmie. "To był sztuczny konflikt"

Dziennikarze ponownie mogą wchodzić do Sejmu. Dziś rano przestało obowiązywać zarządzenie marszałka Marka Kuchcińskiego sprzed kilku dni, zakazujące im wstępu do budynku. Wcześniej wycofano się z planowanych zmian w zasadach pracy parlamentarnych dziennikarzy, które miały zacząć obowiązywać po nowym roku. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentowali prof. Maciej Mrozowski z Collegium Civitas i Wojciech Reszczyński ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Jak podkreślał na naszej antenie prof. Maciej Mrozowski, ramy funkcjonowania dziennikarzy w Sejmie są „uregulowane tradycją i dobrymi obyczajami”. Medioznawca zauważył przy tym, że w parlamencie pracuje coraz więcej dziennikarzy, co może stwarzać konieczność stworzenia nowych regulacji.

– Nowe przepisy muszą jednak wynikać z dobrej woli obu stron i ograniczać się do kwestii technicznych, takich jak np. nieblokowanie przejścia – komentował ekspert. – Nie może być podejrzeń, że zmiany służą ograniczeniu dostępu do przestrzeni publicznej. Tak, aby rządzący mogli w łatwiejszy dla siebie sposób wykonywać pracę – mówił prof. Maciej Mrozowski.

– To był sztucznie wygenerowany spór – przekonywał natomiast w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński. Zdaniem publicysty, propozycje zmian dotyczących organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie nie były próbą wprowadzenia ograniczeń dla środowiska medialnego. – To była propozycja wprowadzenia nowych, sensownych reguł – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w rozmowach z prof. Maciejem Mrozowskim i Wojciechem Reszczyńskim.

Polskie Radio 24/IAR/mp

_____________________

Data emisji: 20.12.16

Godzina emisji: 12.15