Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Dominik Panek 19.01.2017

Minister zdrowia przedstawił projekt likwidacji NFZ

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił premier projekt ustawy, likwidującej Narodowy Fundusz Zdrowia. Poinformowała o tym Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami zdrowia oraz pracy i polityki społecznej.
Posłuchaj
  • 19.01.2017 Wystąpienie Premier Beaty Szydło
  • 19.01.2017 Wystąpienie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej
  • 19.01.2017 Wystąpienie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła
  • 19.01.2017 Podsumowanie prac Ministerstw Rodziny i Zdrowia. Relacja reportera PR24 Lucjana Olszówki
Czytaj także

Rozmowa odbyła się w ramach przeglądu resortów, który rozpoczął się w środę i ma trwać około dwóch tygodni.

Jak przekonywała premier Szydło, jeśli projekt zyska akceptację, zostanie zostanie skierowany do konsultacji i prac rządowych. - Reforma służby zdrowia, przygotowana przez ministra Radziwiłła jest kompleksowa. Ma przygotowane wszystkie podstawy, które muszą zostać wdrożone by mogła funkcjonować - powiedziała szefowa rządu. Dodała, że najważniejsza teraz jest ustawa o sieci szpitali, następnie o podstawowej opieki zdrowotnej oraz - jeszcze w tym roku - likwidacja NFZ.

Premier przypomniała, że projektem dotyczącym sieci szpitali w czwartek zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. Jeżeli komitet przyjmie ten projekt, to najbliższym wtorkowym posiedzeniu rządu propozycje resortu omówi rząd.

Premier wykluczyła dymisję ministra zdrowia. Wniosek o wotum nieufności wobec Konstantego Radziwiłła zapowiadali w tym tygodniu posłowie klubu Kukiz'15, między innymi w związku z brakiem działań w sprawie ułatwienia dostępu do tzw. leczniczej marihuany.
Beata Szydło powiedziała, że nie ma powodu do dymisji ministra, a jeśli dojdzie do sejmowy debaty, to wolałaby, aby dotyczyła ona zapowiadanych zmian w służbie zdrowia.

Sam minister Konstanty Radziwiłł zwrócił uwagę, że nie ma dowodów na to, by marihuana była lekiem zwalczającym choroby onkologiczne bądź inne dolegliwości. Dodał przy tym, że można dyskutować nad ograniczonym dostępem pacjentów do preparatów na bazie marihuany. - Wydaje się, że można byłoby w Polsce dopuścić także, w tych przypadkach, w których istnieje jakaś szansa, że może to pomóc pacjentom, stosowanie produktów pochodzących od marihuany, na zlecenie lekarzy - powiedział minister. Zastrzegł, że wszystko to musiałoby odbywać się z ograniczeniami wynikającymi z przepisów o obrocie substancjami narkotycznymi, które - jak dodał - bywają stosowane w medycynie.

Reforma urzędów pracy, rozwijanie i wdrażanie programu "Za życiem" oraz nowe ułatwienia dla niepełnosprawnych - to niektóre z planów ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, o których mówiła jego szefowa, Elżbieta Rafalska.

Minister na konferencji po spotkaniu z premier Beatą Szydło podkreślała, że jednym z priorytetów jej resortu jest usprawnienie działania urzędów pracy, tak, aby wydatkowanie miliardów złotych było bardziej efektywne. Reforma ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku. W planach jest też podniesienie zasiłku dla bezrobotnych. Dodatkowo, resort będzie kontynuował wdrażanie programu "Za życiem", przewidującego wsparcie dla rodzin, w których są niepełnosprawne dzieci. Od lipca ma wejść w życie pierwszy pakiet rozwiązań programu, który wprowadzi m.in. tak zwaną opiekę wytchnieniową.

Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała także, że do końca roku powstanie nowa ustawa o wsparciu osób niepełnosprawnych. Zapewniła, że jej resort dba też o miejsca pracy dla takich osób - PFRON prowadzi w tej sprawie rozmowy z publicznymi instytucjami i firmami, takimi jak policja czy Poczta Polska. - Sądzimy, że do końca roku w tych instytucjach powstanie dodatkowo 5 tysięcy nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych - powiedziała Elżbieta Rafalska.

Elżbieta Rafalska spotkała się z Beatą Szydło w ramach prowadzonego przez szefową rządu przeglądu ministerstw. Drugim dzisiejszym rozmówcą premier był minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który przedstawił projekt ustawy likwidującej Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wystąpienia premier Beaty Szydło oraz ministrów rodziny i zdrowia transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.

PR24, IAR/dp