Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 21.01.2017

Wizja „globalnej Wielkiej Brytanii” w przemówieniu brexitowym Theresy May

- Przemówienie Theresy May było zarysowaniem strategii negocjacyjnej Wielkiej Brytanii z UE. Teraz przeważają komentarze, że będzie to „twardy” Brexit – stwierdził w audycji Panorama Europejska Aleksander Fuksiewicz z Instytutu Spraw Publicznych. O planie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mówili też Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego i Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.

Łukasz Polinceusz zauważył w przemówieniu premier Wielkiej Brytanii analogię z retoryką Donalda Trumpa. - Sama Theresa May wspominała, że szczegółowe ustalenia stanowiska negocjacyjnego będą tajne. Mamy ustalone ramy oczekiwań i kierunku Brexitu. Przede wszystkim widzimy główne hasło tego wystąpienia, czyli „global Britain”. Obok wystąpienia Donalda Trumpa, wyraźnie widać tendencje do mocarstwowych haseł na scenie międzynarodowej – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Według Aleksandra Fuksiewicza nadal jest „więcej pytań niż odpowiedzi” po wystąpieniu Theresy May, a realizacja haseł w nim zawartych będzie niezwykle trudna - Uważam, to hasło za zabieg retoryczny. Brexit nie spowoduje, że Wielka Brytania stanie się bardziej globalna, tylko może się stać wręcz przeciwnie. To przemówienie było zarysowaniem strategii negocjacyjnej Wielkiej Brytanii z UE. Teraz przeważają komentarze, że będzie to „twardy” Brexit. Theresa May stwierdziła, że jej kraj nie chce pozostać na wspólny rynku, tylko będzie negocjował własną umowę. Ostatnie doświadczenia z TTIP i CETA pokazują jednak, że negocjowanie takich układów to żmudna praca, która nie wiadomo jak się skończy – powiedział Fuksiewicz.

Z kolei Artur Wróblewski zauważył, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych może pomóc Wielkiej Brytanii złagodzić skutki Brexitu. - Widzimy, że Wielka Brytania też „wstała z kolan” w czerwcu zeszłego roku. Donald Trump powiedział, że Brytyjczycy są pierwsi w kolejce do podpisania umowy o wolnym handlu z USA. Do tego Theresa May wystosowała taką zawoalowaną groźbę do Unii, że jeśli Brexit będzie twardy, to w Wielkiej Brytanii może powstać raj podatkowy, by przyciągać kapitał inwestycyjny – stwierdził ekspert.

W programie była mowa także o wyborze nowego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, którym został Włoch Antonio Tajani.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzami audycji byli Katarzyna Kornet i Joachim Ciecierski.

Polskie Radio 24/kk

Panorama Europejska w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________ 

Data emisji: 20.01.2017

Godzina emisji: 23:13