Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 06.02.2017

28. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu

Dokładnie 28 lat temu, 6 lutego 1989 roku, przedstawiciele władzy i solidarnościowej opozycji zasiedli do rozmów przy tzw. Okrągłym Stole. – To nie była spektakularna droga wywalczenia wolności, ale rozmowy, układy, kompromisy – mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Obrady Okrągłego Stołu w 1989 r. Na jego mocy przeprowadzono częściowo wolne wybory w czerwcu 1989, stworzono senat oraz zalegalizowano NSZZ Solidarność i NZSfot.wikipedia.orgObrady Okrągłego Stołu w 1989 r. Na jego mocy przeprowadzono częściowo wolne wybory w czerwcu 1989, stworzono senat oraz zalegalizowano NSZZ „Solidarność” i NZS/fot.wikipedia.org
Posłuchaj
  • 6.02.17 Dr Łukasz Michalski o rozmowach przy Okrągłym Stole
  • 06.02.2017 Dr Patryk Pleskot o rocznicy obrad okrągłostołowych
Czytaj także

Gość wyjaśniał, że Okrągły Stół jest raczej znaczącym symbolem, nie faworyzującym żadnej ze stron. Twarde negocjacje toczyły się jednak w podzespołach i najściślejszym gronie opozycji i koalicji w Magdalence. 

Zdaniem Pleskota, komuniści przystępowali do rozmów okrągłostołowych nie po to, by oddać władzę. – Pomysł był taki, by wciągnąć opozycję do współodpowiedzialności za kroki dość radykalne, które musiały być podjęte, by kraj nie zbankrutował – tłumaczył. Dodał, że osoby, reprezentujące stronę opozycji w negocjacjach, zostały wybrane w ramach pewnego przetargu.

Temat rocznicy obrad Okrągłego Stołu poruszył również Filip Memches w audycji Gorący Temat. Jej gościem był historyk IPN, dr Łukasz Michalski.

Jak mówił Michalski, szczególnie istotne było to, że pochodną Okrągłego Stołu stały się takie wydarzenia, jak wybory kontraktowe czy oddanie przez komunistów władzy. – Porozumienia te na poważnie rozpoczęły proces transformacji ustrojowej w Polsce, choć stanowiły też pewnego rodzaju fasadę, za którą ukrywały się ważniejsze rozmowy niż sam Okrągły Stół – zauważył dr Michalski.

Więcej w nagraniach audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.          

Polskie Radio 24/ip

Historia na Dziś - wszystkie audycje.

____________________

Data emisji: 06.02.2017

Godzina emisji: 21:33