Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 15.02.2017

PE przegłosował ratyfikację umowy CETA

– Zastrzeżenia wobec CETA budziło to, że nasz rynek może być zasypany produktami importowanymi z Kanady. Natomiast jeśli popatrzymy na nasze obroty z Kanadą, to mamy dodatni bilans i dajemy sobie z tym świetnie radę – tak komentowała prof. Katarzyna Żukrowska (Instytut Studiów Międzynarodowych, Szkoła Główna Handlowa) poparcie przez Parlament Europejski dla umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską.  
Kanada jest najwyżej rozwiniętą gospodarką, z jaką Unia dotychczas zawarła umowę o wolnym handlu.Kanada jest najwyżej rozwiniętą gospodarką, z jaką Unia dotychczas zawarła umowę o wolnym handlu. PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Za ratyfikacją opowiedziało się 408 z prawie 700 europosłów, którzy wzięli udział w głosowaniu. Wielu deputowanych podczas debaty poprzedzającej głosowanie podkreślało, że w czasie gdy Stany Zjednoczone z nowym prezydentem na czele zamykają się na świat, Europa musi pokazać, że idzie w zupełnie innym kierunku.

– Wszystkie warunki wskazują na to, że ta umowa powinna zostać podpisana. Bez niej Kanada ma dostęp do rynku europejskiego przez umowy, które podpisała z krajami EFTA, a mimo to Europa ma bilans dodatni – ponadto 7 mld dolarów nadwyżki. Można sobie wyobrazić, że te obroty zwiększą się, a nadwyżka też będzie większa – mówiła prof. Katarzyna Żukrowska

Zakłada się, że CETA zdecydowanie wpłynie na zwiększenie wzajemnych obrotów handlowych, usług oraz inwestycji. Szacuje się, że eksport wzrośnie o 20 procent. Padały jednak również głosy przeciwne porozumieniu. 

– To raczej hasłowe mobilizowanie ludzi do protestowania przeciwko swobodom handlowym trafiające na odpowiedni klimat, ponieważ zawsze boimy się otwierania naszego rynku – powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Porozumienie przewiduje między innymi zniesienie ceł na większość towarów, otwarcie hermetycznego dotychczas kanadyjskiego rynku przetargów publicznych. Spory pomiędzy inwestorami a państwem rozstrzygać ma Sąd Inwestycyjny. W celu utrzymania lepszej kontroli nad międzynarodowymi korporacjami,  kraje będą miały prawo stosowania własnych przepisów.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.

Program prowadził Krzysztof Grzybowski

Polskie Radio 24/IAR/dds

____________________

 Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 14:35