Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 25.02.2017

Bieg „Tropem Wilczym”. Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych

Żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, m.in. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, upamiętni tegoroczny bieg „Tropem Wilczym”, który w niedzielę odbędzie się w całej Polsce i za granicą. Gościem Polskiego Radia 24 była Barbara Konarska, rzecznik projektu „Tropem Wilczym”.
Uczestnicy ubiegłorocznego biegu. Mat. promocyjne.Uczestnicy ubiegłorocznego biegu. Mat. promocyjne.https://tropemwilczym.pl/

W tegorocznej, piątej edycji wydarzenia, weźmie udział około 60 tysięcy osób w 240 miejscowościach w Polsce. Biegacze wystartują również w Australii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także na Litwie i Ukrainie.

W tym roku w biegu udział weźmie także wojsko, m.in. żołnierze stacjonujący na misjach zagranicznych w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kuwejcie i Kosowie. Do udziału w biegu w Skwierzynie zgłosili się również żołnierze amerykańscy, którzy obecnie stacjonują w Polsce.

– Największą mocą, przyciągającą uczestników biegu, jest postawa, jaką prezentowali Żołnierze Wyklęci – mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Konarska.

Ideą biegu „Tropem Wilczym”, którego głównym organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja, jest krzewienie wiedzy i umacnianie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W tym roku głównymi bohaterami inicjatywy są żołnierze płka „Łupaszki”. – Będziemy mówić o znanych postaciach, takich jak „Inka” czy „Zagończyk”. Przypomnimy też m.in. historię Pawła Jasienicy, ps. „Nowina”. Niewielu wie, że on także był Niezłomnym – wskazywała gość PR24. 

Tradycyjna długość biegu wynosi 1963 metry, co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak, ps. „Lalek”. Biegi jednak odbywają się również na dłuższych dystansach, np. w Warszawie jest to 5 i 10 kilometrów.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/PAP/mp

_________________

Data emisji: 25.02.17

Godzina emisji: 10.11