Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 02.03.2017

Grupa Wyszehradzka razem ws. reformy UE

Kraje Grupy Wyszehradzkiej przyjęły wspólną deklarację w sprawie reformy Unii Europejskiej. Polska, Czechy, Węgry i Słowacja przedstawią ją wspólnie na marcowym szczycie Unii w Rzymie – zadeklarowała premier Beata Szydło po spotkaniu z szefami rządów Grupy. W Polskim Radiu 24 o przyszłości UE i współpracy Grupy Wyszehradzkiej mówili Małgorzata Bonikowska z Centrum Studiów Międzynarodowych i Dominik Hejj, politolog. 
Premier Beata Szydło podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierami państw Grupy WyszehradzkiejPremier Beata Szydło podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierami państw Grupy WyszehradzkiejPAP/Radek Pietruszka

Premier Szydło stwierdziła, że propozycje to „plan Grupy Wyszehradzkiej na Europę”. Jej zdaniem, sygnatariusze proponują „lepszą Europę”, a nie rozstrzyganie czy będzie jej „więcej czy mniej”. Szefowa rządu wyraziła oczekiwanie, że na szczycie w Rzymie pojawi się gotowa propozycja reformy Unii, także w oparciu o propozycje państw Grupy.

Sygnatariusze deklaracji wskazują na komplementarność między Unią Europejską a NATO, zgodnie z ustaleniami z ubiegłorocznego warszawskiego szczytu Sojuszu. Autorzy dokumentu apelują też o dążenie przez Unię do wzmocnienia stosunków transatlantyckich i kontynuowania ścisłej współpracy z Wielką Brytanią.

W deklaracji zawarto również zapis o wzmocnieniu roli parlamentów narodowych członków Unii. Zadaniem Rady Europejskiej ma być natomiast wyznaczanie głównych celów politycznych Wspólnoty. W dokumencie podkreślono też konieczność reform Unii, zachowanie jej jedności, integralność Jednolitego Rynku i Strefy Schengen. W deklaracji napisano, że nie ma zgody na podziały w Unii Europejskiej.

– Propozycja Grupy Wyszehradzkiej to szósty pomysł na reformę Unii – mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bonikowska, odnosząc się przy tym do ostatnich propozycji Jean-Claude’a Junckera. Szef Komisji Europejskiej przedstawił pięć idei dotyczących reformy Wspólnoty.

Ekspertka na naszej antenie oceniła również, że największe kraje Unii mogą mieć inny pomysł na przyszłość UE niż kraje Grupy Wyszehradzkiej. – Po wystąpieniu Junckera, tzw. Europa wielu prędkości staje się nie ideą, a rzeczywistym pomysłem. To m.in. efekt tego, że kraje „starej” UE mają wątpliwości, czy można nadal w szerokim gronie kontynuować projekt europejski – wskazywała gość PR24.

Dominik Hejj z kolei podkreślał w Polskim Radiu 24, że sama Grupa Wyszehradzka nie jest monolitem. – Viktor Orban w swoich wypowiedziach wskazuje, że Węgry nie zrezygnują z prawa do ustalania swoich źródeł energii. Budapeszt współpracuje z Moskwą ws. rozbudowy swojej elektrowni atomowej. Niewykluczone, że Rosja zaprosi Węgry także do udziału w Nord Stream II. Ciekawe z politologicznego punktu widzenia jest to, jak to wpłynie na relacje w V4 – komentował politolog. 

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.

W Polskim Radiu 24 transmitowaliśmy także konferencję premier Beaty Szydło, która odbyła się po spotkaniu z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej.

Polskie Radio 24/mp

_________________

Data emisji: 02.03.17

Godzina emisji: 13.18