Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 15.04.2017

Kultura Świąt Wielkiej Nocy na Wschodzie i Zachodzie

W tym roku Wielkanoc jest obchodzona w tym samym czasie na całym świecie. - Tak samo na Wschodzie, jak i na Zachodzie obchodzony jest Wielki Tydzień, który poprzedza Wielki Post. Wielki Tydzień poprzedza Niedziela Palmowa, czy wjazd Chrystusa do Jerozolimy, który na Wschodzie poprzedza Sobotą Łazarza, w czasie której wspomina się jego wskrzeszenie – mówił w Polskim Radiu 24 dr Konrad Kuczara z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
  • 15.04.2017 Konrad Kuczara: „Na Wschodzie jajka malowane są na czerwono, co jest symbolem krwi Chrystusa”.
Czytaj także

Jak podkreślał Konrad Kuczara, data Wielkiej Nocy jest taka sama na Wschodzie i na Zachodzie, a różnice wynikają z korzystania w kalendarza juliańskiego w obrządku wschodnim. – To jest pierwsza niedziela po wiosennej pełni księżyca, natomiast pierwszy dzień wiosny wypada według kalendarza juliańskiego na 4 kwietnia. Tak się składa, że w tym tygodniu była pierwsza pełnia księżyca, więc teraz mamy pierwszą niedzielę po tej pełni – powiedział gość Polskiego Radia 24.


wielkanoc rodzina 1000.jpg
Sondaż Polskiego Radia 24: jak Polacy przeżywają Wielkanoc

Według wykładowcy Artes Liberales cechą wspólną świąt katolickich i prawosławnych u Słowian jest święcenie pokarmów. – Ten zwyczaj obecny jest na Ukrainie, Białorusi i w Polsce. Z kolei na Bałkanach czy w Grecji ten zwyczaj jest nieznany. Ten obrzęd przynależy jednak do Wielkiej Niedzieli, ponieważ kapłan ma na sobie już białą stułę. Na Wschodzie jajka malowane są na czerwono, co jest symbolem krwi Chrystusa – mówił Kuczara.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/kk

___________________  

Data emisji: 15.04.2017

Godzina emisji: 15.08