Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 30.04.2017

"Kilka krajów UE chce potraktować Wielką Brytanię jak najostrzej"

- W obliczu ogromnego kryzysu, który panuje w strukturach Unii Europejskiej sobotni pokaz jedności na pewno był ważny – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Wróblewski (Fakt.pl). O szczycie Unii Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów 27 krajów jednomyślnie przyjęli wytyczne do negocjacji ws. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, mówili także Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego i korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Posłuchaj
  • 30.04.17 Michał Wróblewski i Jakub Jałowiczor o szczycie UE i Brexicie.
  • 30.04.17 Beata Płomecka o szczycie UE i Brexicie.
Czytaj także

Unijna "27" pokazała swoją jedność, przyjmując bardzo szybko wytyczne do negocjacji brexitowych i oczekuje "poważnej odpowiedzi" od Londynu, m.in. ws. praw obywateli - mówili po szczycie szefowie unijnych instytucji - Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Zarówno Donald Tusk, jak i Jean-Claude Juncker wskazywali, że jednomyślne wsparcie ze strony państw członkowskich i instytucji unijnych przełoży się na silny mandat polityczny do rozmów z Brytyjczykami. Premier Szydło poinformowała z kolei, że Polska skutecznie wpisała do wytycznych swoje postulaty. Jednym z nich jest ochrona praw Polaków mieszkających na Wyspach.

Jak podkreślił Jakub Jałowiczor, to dopiero początek i swojego rodzaju rozgrzewka. – Unia Europejska ciągle wypracowuje zasady na jakich chce negocjować z Wielką Brytanią. Sama Wielka Brytania też chyba jeszcze nie do końca jest przekonana jak Brexit w jej wykonaniu ma wyglądać – stwierdził.

Jak dodał, podstawową sprawą w przypadku Polski jest zabezpieczenie praw polskich pracowników na Wyspach. - Sprawa jest o tyle skomplikowana, że wątek migracji był jednym z tych, które sprawiły, że w Wielkiej Brytanii ludzie głosowali za wyjściem z UE – zauważył gość.

Podkreślił również, że być może Brytyjczycy zdecydują się różnicować to, jak traktowani są przybysze z różnych krajów "co jest poniekąd standardem na świecie". – Kwestią, w której może zgrzytać jest zachowanie partnerskich stosunków. Wiadomo, że nikt nie chce wypowiadać wojny Wielkiej Brytanii, ale w paru krajach europejskich widać chęć potraktowania jej jak najostrzej – zauważył Jałowiczor.


Od lewej: Jakub Jałowiczor i Michał Wróblewski; foto: PR24/MR \
Od lewej: Jakub Jałowiczor i Michał Wróblewski; foto: PR24/MR

Jak mówił również Michał Wróblewski, Wielka Brytania jest dla Polski bardzo ważnym partnerem w Unii Europejskiej. - Polska niewątpliwie ma problem z Brexitem, jednak rząd Polski czyni aktywne działania by np. zadbać o prawa obywateli na Wyspach. Z krajów UE społęczność Polaków tam mieszkających jest bowiem największa. To blisko milion obywateli – przypomniał.

Beata Płomecka zaznaczyła z kolei, że w sobotę odbył się pierwszy historyczny oficjalny unijny szczyt 27 państw, ponieważ po raz pierwszy nie było na nim brytyjskiej premier. – Wczoraj wszyscy mówili o atmosferze jedności. Polska premier Beata Szydło mówiła nawet o świętowaniu jedności, bo to coś wyjątkowego w UE. Nie zdarzyło się bowiem ostatnio, by Unia była tak zjednoczona – podsumowała Płomecka.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 30.04.17

Godzina emisji: 9:09