Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 22.06.2017

Skanery odkrywają tajemnice Puszczy Białowieskiej

Dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego udało się odkryć w Puszczy Białowieskiej kurhany, zarysy dawnych pól i ślady gospodarczej działalności człowieka w tym kompleksie. Archeolodzy z Instytutu Archeologii UKSW realizują od stycznia projekt badawczy, dzięki któremu zostanie stworzona mapa historycznego dziedzictwa tego obszaru. O tym, jakie możliwości daje lotniczy skaning laserowy i co dzięki tej technologii udało się zlokalizować w audycji Czas na Naukę mówili dr Joanna Wawrzeniuk (koordynatorka projektu) i prof. Przemysław Urbańczyk (pomysłodawca badań).
https:bpn.com.plhttps://bpn.com.plMateusz Szymura
Posłuchaj
  • 20.06.2017 Dr Joanna Wawrzeniuk (koordynatorka projektu) i prof. Przemysław Urbańczyk (pomysłodawca badań) o skanowaniu Puszczy Białowieskiej
Czytaj także

Dr Wawrzeniuk wyjaśniała, Puszcza Białowieska to wyjątkowy kompleks leśny, chroniony od XVI wieku, dlatego badacze spodziewają się znaleźć ślady nie tylko działalności osadniczej, cmentarzyskowej, ale także gospodarczej.

Do badań wykorzystywany jest lotniczy skaning laserowy.Samolot zaopatrzony w działko laserowe, leci nad jakimś terenem, strzela promieniem lasera w dół i te promienie, które się odbijają wracają. Obliczana jest odległość i wysokość nad poziom ziemi – tłumaczył prof. Urbańczyk. Dodał, że naloty najlepiej przeprowadzać w różnych porach roku, by zebrać jak najwięcej danych. – Ludzie, którzy potrafią to przerobić na informacje o topografii i rozróżnić ślady człowieka od śladów przyrodniczych robią z tego prawdziwą kopalnię wiedzy – mówił.

Gość zaznaczył jednak, że praca nie może zakończyć się na wyprodukowaniu map, ale miejsca trzeba również sprawdzić. – Liczymy na to, że w czasie przejścia po lesie uda nam się znaleźć kretowinę, jamę rozkopaną przez borsuki, dziki, które wyrzucają na powierzchnię fragmenty naczyń, przedmiotów krzemiennych, które świadczą o tym, że to miejsce jest w takiej, a nie innej chronologii – tłumaczyła Joanna Wawrzeniuk.

Gość podkreśliła, że na obszarach ochrony ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego nie jest możliwe prowadzenie wykopalisk, a jedynie prospekcja nieinwazyjna. – Natomiast mamy nadzieję, że na innych obszarach będziemy mogli wykonać, jak nie sondaże wykopaliskowe, to chociaż odwierty, które pozwolą nam ustalić zawartość glebowa tego, co kryje kurhan, grodzisko, czy miedza pola uprawnego – podsumowała.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Katarzyna Kobylecka.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.06.2017

Godzina emisji: 11:45