Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Dominik Panek 08.07.2017

G20 w Hamburgu: 213 policjantów rannych w zamieszkach

W nocnych zamieszkach w Hamburgu zostało rannych 213 policjantów, w tym kilkoro ciężko. Są także poszkodowani demonstranci, ich liczba na razie nie jest znana. "W Hamburgu państwo zawiodło" - napisał "Bild Zeitung". Media obwiniają polityków, w tym także kanclerz Angelę Merkel, która miała naciskać, aby szczyt G20 odbył się w jej rodzinnym Hamburgu.  Starcia w Hamburgu i obrady szczytu G20 relacjonuje w #PR24 Waldemar Maszewski - korespondent Polskiego Radia w Niemczech. 
Posłuchaj
  • 08.07.2017 Hamburg: 213 policjantów rannych w zamieszkach. Relacja Waldemara Maszewskiego - korespondenta Polskiego Radia w Niemczech
Czytaj także

Jak poinformowała hamburska policja, podczas zamieszek ulicznych kilku policjantów odniosło poważne obrażenia. Jeden z nich został ugodzony metalową kulą wystrzeloną z procy, innego trafiła w oko zapalona petarda. Obydwaj policjanci trafili do szpitala. Rzecznik prasowy policji Timo Zill poinformował, że w nocy policja aresztowała 14 najbardziej agresywnych osób, a 63 zostało czasowo zatrzymanych. 

Mieszkańcy miasta oskarżają władze Hamburga o to, że godząc się na organizację szczytu G20 narazili na niebezpieczeństwo obywateli. Burmistrz Olaf Scholz nie przyznaje się do błędu. W specjalnym oświadczeniu stwierdził, że jest dotknięty tym, co spotkało mieszkańców, wyraził oburzenie zachowaniem wandali i podziękował policji za dobrą pracę. 

Obrady G20

Jest wstępna zgoda przedstawicieli krajów G20 na wspólne oświadczenie w sprawie wolnego handlu. Donoszą o tym międzynarodowe agencje, powołując się na nieoficjalne źródła. Ostateczną zgodę na przyjęcie dokumentu muszą wyrazić przywódcy największych gospodarek świata, którzy biorą udział w szczycie w Hamburgu. 

W najnowszej wersji oświadczenia zapisano zobowiązanie do walki z protekcjonizmem gospodarczym, ale jest tam także uznanie prawa państw do ochrony swoich rynków. To kompromisowe rozwiązanie i próba pogodzenia różnych stanowisk - większości krajów, które stawiają na liberalizację w handlu i otwieranie rynków, oraz USA. 

Polskie Radio 24,IAR/dp