Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Dominik Panek 09.07.2017

74. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. "Żądamy penalizacji banderyzmu"

Środowiska kresowe domagają się sejmowej ustawy upamiętniającej ofiary czystek etnicznych nacjonalizmu ukraińskiego lat 40. XX wieku. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Witold Listowski, przewodniczący Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich.

Gość Polskiego Radia 24 uważa, że sejmowa uchwała z lipca ubiegłego roku to za mało. - Jesteśmy za nią wdzięczni, żądamy jednak ustawy. Żądamy również ustawy o penalizacji "banderyzmu" - powiedział Witold Listowski. Podkreślił, że jest to niezwykle ważne, szczególnie dla rodzin ofiar rzezi wołyńskiej.

Zaznaczył, że na Ukrainie ciągle zdarzają się przypadki niszczenia polskich cmentarzy, pomników, podpalono nawet polską szkołę. Witolda Listowskiego nie przekonują pojawiające się hipotezy o rosyjskich prowokacjach, których celem jest poróżnienie Polaków i Ukraińców. - Czas upływa a my żadnych dowodów nie mamy. Czyżby na Ukrainie nie było odpowiednich służb, które by się tymi przypadkami zajęły - zastanawia się.  Retorycznie pyta, czy banderowskie marsze pamięci w Kijowie i Lwowie, pierwszego stycznia, w dniu urodzin Bandery, organizują Rosjanie, czy to oni stawiają mu pomniki a ulicom ukraińskich miast nadają jego imię?

W Warszawie odbywają się w niedzielę ogólnopolskie społeczne obchody Dnia Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Formalnie Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej przypada 11 lipca - w rocznicę tak zwanej "krwawej niedzieli" - punktu kulminacyjnego rzezi wołyńskiej. Dzień został ustanowiony rok temu specjalną uchwałą Sejmu, w której parlamentarzyści podkreślili, że ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane mianem ludobójstwa.

11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Więcej w materiale Małgorzaty Głogowskiej

IAR/PR24

____________________

Data emisji: 09.07.2017

Godzina emisji: 14.15