Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 08.07.2017

Szczyt G20 – bez przełomu w sprawie klimatu i Ukrainy

Przywódcy krajów G20 nie zdołali na szczycie w Hamburgu wypracować kompromisu w sprawie ochrony klimatu. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Francji i Rosji - Emmanuel Macron i Władimir Putin - spotkali się w sobotę, by omówić sytuację na Ukrainie. O szczycie G20 mówił audycji Gorący Temat Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych.
Od lewej: Prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Rosji Władimir Putin oraz niemiecka kanclerz Angela Merkel. Przywódcy tych trzech państw spotkali się, aby rozmawiać na temat sytuacji na Ukrainie.Od lewej: Prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Rosji Władimir Putin oraz niemiecka kanclerz Angela Merkel. Przywódcy tych trzech państw spotkali się, aby rozmawiać na temat sytuacji na Ukrainie. PAP/EPA/MORRIS MACMATZEN
Posłuchaj
  • 08.07.2017 Witold Jurasz: Trump prowadzi typowo transakcyjną politykę, co źle wróży dla nas
  • 08.07.2017 Marcin Popkiewicz, (fizyk, autor publikacji popularnonaukowych nt. zmian klimatu) i prof. Zbigniew Karaczun, (SGGW i Koalicja Klimatyczna).
Czytaj także

Według Witolda Jurasza brak kompromisu ws. klimatu jest jedyną rzeczą, jakiej możemy być pewni po szczycie G20. – Jeśli chodzi np. o relacje amerykańsko-rosyjskie, to mamy na razie tak sprzeczne sygnał, że dopóki prezydent Trump nie opublikuje komentarzy na Twitterze, to będziemy się domyślać jak było. Niestety dla nas, Ukraina nie jest najważniejszym tematem G20, tylko klimat, Syria i Korea Płn. – powiedział analityk.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 USA za prezydentury Trumpa prowadzą bardziej asertywną politykę. – Wcześniej Stany Zjednoczone były światowym policjantem, który miał swoje wpadki jak Irak, ale generalnie był siłą stabilizującą – mam wrażenie, że tego już nie ma. Trump prowadzi typowo tranzakcyjną politykę, co źle wróży dla nas, ponieważ nie mamy wiele do zaoferowania dla USA – mówił Jurasz.

W opinii analityka to USA i Rosja mogą zakończyć konflikt na Ukrainie. - Specjalnym wysłannikiem USA na Ukrainę jest Curt Folcker, który prezentuje twardą linię wobec Rosji. Po spotkaniu Trump-Putin widać było jednak większą chemię niż między Trumpem i Merkel oraz Macronem. Może spróbować coś ugrać na tym, ale to wymagałoby bardzo ostrożnej i wytrawnej  dyplomacji – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Według Marcina Popkiewicza USA zebrały ogólnoświatową krytykę za wycofanie się z porozumień paryskich ws. klimatu. – USA dołączyły do dwóch krajów, które nie podpisały porozumienia – były to Syria i Nikaragua. W Stanach Zjednoczonych jest wiele głosów, że to nie była właściwa decyzja. Niektóre stany zaczynają prowadzić własną politykę ochrony klimatu. Wielkie firmy też zdają sobie sprawę, że przyszłość gospodarki jest w odnawialnych źródłach energii, a nie w kopaniu węgla – powiedział fizyk.

Zdaniem prof. Zbigniewa Karaczuna Trump reprezentuje stary sposób myślenia o rozwoju gospodarczym. - Według prezydenta USA gospodarka musi się opierać na spalaniu paliw kopalnych i wielkim przemyśle. O tym, że tak nie jest świadczy fakt, że nawet wielkie koncerny naftowe mówią, że w strategiach biznesowych trzeba uwzględniać redukcję gazów cieplarnianych. Ochrona klimatu jest możliwa – będzie to kosztowne i niełatwe, ale jeśli potraktujemy te koszty jako zapobieganie utracie zdrowia i bezpieczeństwa, to myślę, że każdy człowiek będzie za porozumieniem paryskim – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/kk/PAP

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_______________________

Data emisji: 08.07.2017

Godzina emisji: 15:10