Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 12.07.2017

Rzeź wołyńska. Polsko-ukraiński spór o historię

Gościem Polskiego Radia 24 był dr Łukasz Jasina. Ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił o relacjach między Warszawą a Kijowem, w kontekście wspólnej, trudnej historii obu państw. 11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Styczniowy marsz ku czci Stepana Bandery. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy osób. Kijów.Styczniowy marsz ku czci Stepana Bandery. Uczestniczyło w nim kilka tysięcy osób. Kijów.PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Jak podkreślał na naszej antenie dr Łukasz Jasina, w kwestii zbrodni wołyńskiej trudno o polsko-ukraiński konsensus, zwłaszcza w sferze politycznej. Gość PR24 zauważył, że swego rodzaju kult Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów za naszą wschodnią granicą utrudnia porozumienie dotyczące wspólnej przeszłości, związanej z odpowiedzialnością tych organizacji za mordowanie Polaków na Kresach Wschodnich.

– Na Ukrainie istnieją akty prawne, które definiują to, w jaki sposób ma wyglądać państwowy model pamięci (…). W przepisach znajdują się informacje o tym, że formacją bohaterską i niepodległościową była m.in. UPA. Dodatkowo, według ukraińskiego prawa, krytykowanie tego typu organizacji jest karane – wskazywał dr Łukasz Jasina, zaznaczając przy tym, że w ostatnich latach polsko-ukraiński konflikt dotyczący historii narasta.

– W Polsce mamy coraz szerszy konsensus dotyczący tego, że zbrodnia wołyńska była ludobójstwem. Na Ukrainie pojawiają się natomiast gesty przywódców w tym kontekście, ale brakuje prawdy historycznej – mówił gość PR24, podkreślając jednocześnie, że z politycznego punktu widzenia trudno spodziewać się wzięcia przez Ukraińców odpowiedzialności za wydarzenia z czasów II wojny światowej. – Kult OUN i UPA to główny element patriotycznej narracji, budowanej obecnie przez Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej – pointował dr Łukasz Jasina.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

W Polskim Radiu 24, w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim, o zbrodni wołyńskiej opowiadał również Maciej Rosalak. W ocenie historyka i publicysty "Do Rzeczy", w kontekście działań nacjonalistycznych ugrupowań ukraińskich wobec Polaków, można mówić o ludobójstwie. – Na takie miano zasługuje zwłaszcza "krwawa niedziela". Zaatakowano mieszkańców polskich wsi, rankiem 11 lipca 1943 roku, kiedy byli oni zgromadzeni w kościołach. Ukraińcy chcieli mieć Polaków w jednym miejscu – wskazywał gość PR24.

Polskie Radio 24/mp
__________________

Data emisji 12.07.17

Godzina emisji: 7.08; 10.15