Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 15.07.2017

„Reforma jest potrzebna, lecz nowelizacje PiS to wylewanie dziecka z kąpielą”

Senat przyjął bez poprawek w sobotę w nocy z piątku na sobotę nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy. Za przyjęciem obu ustaw głosowało 57 senatorów, a 29 było przeciw. O nowelizacji ustaw o KRS i ustroju sądów mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i Michał Matys („Duży Format”).
Warszawa, 15.07.2017. Posiedzenie Senatu w nocy z 14 na 15 bm. Bez poprawek Senat przyjął w sobotę w nocy nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy.Warszawa, 15.07.2017. Posiedzenie Senatu w nocy z 14 na 15 bm. Bez poprawek Senat przyjął w sobotę w nocy nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy. PAP/Leszek Szymański

Obie nowele Sejm uchwalił w środę. W czwartek senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji nie zaproponowała do nich żadnych poprawek. Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie. Według Michała Matysa PiS przekroczył „cienką czerwoną linię”.

- Najgorsze jest wygaszanie mandatów sędziów Sądu Najwyższego i KRS-u. Ta decyzja może się odwrócić przeciwko PiS-owi, gdy do władzy dojdzie np. Platforma i wstawi swoich sędziów. To eskalacja konfliktu w Polsce, boję się co będzie dalej. Reforma sądownictwa jest potrzebna, ludzie jej oczekują. PiS idzie po bandzie, ale niektórym ludziom może się to podobać. Nowelizacja ustawy o KRS to jest jednak wylewanie dziecka z kąpielą – powiedział dziennikarz.

Zdaniem Jacka Liziniewicza sędziowie w Polsce złamali tabu apolityczności. – Jeżeli sądy są niezawisłe, to nie ma większej różnicy kto będzie w Sądzie Najwyższym. Prezes Rzepliński jest zaangażowany politycznie. Działania PiS-u rozumiem jako zajęcie ogniem Sądu Najwyższego, ponieważ Sąd Najwyższy przygotowuje się zapewne do uderzenia w Trybunał Konstytucyjny. Społeczeństwo jest niezadowolone z funkcjonowania sądów – mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Michał Matys, obecne zmiany w sądownictwie mogą doprowadzić do zniknięcia trójpodziału władzy w Polsce. – Największym zagrożeniem jest zniknięcie niezależności sądów. W projekcie założono, że prezesów sądów będą powoływać politycy. W obecnych warunkach nie ma mowy o kompromisie ze środowiskiem sędziowskim. Nie podoba mi się atmosfera nagonki na sędziów w mediach – stwierdził redaktor „Dużego Formatu”.

W opinii Jacka Liziniewicza sprawa sądownictwa była zaniedbana po 1989 roku. – To kwestia upolitycznienia sędziów. By naprawić sądownictwo rzeczywiście najlepiej byłoby wypracować konsensus. Po 1989 roku elity sędziowskie się nie oczyściły – wskazywał publicysta „Gazety Polskiej”.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/kk/PAP

Podsumowanie Tygodnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_______________________

Data emisji: 15.07.2017

Godzina emisji: 11:18