Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 17.07.2017

Sejm: spotkanie opozycji w związku z projektem ustawy o SN

Przed południem w Sejmie na zaproszenie Nowoczesnej spotkali się przedstawiciele klubów opozycyjnych: PO, PSL oraz UED. Na spotkanie, które ma związek z projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym, nie przybyli posłowie Kukiz'15.
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru przed spotkaniem posłów Nowoczesnej z przedstawicielami prezydiów klubów opozycyjnych w związku z wpłynięciem do Sejmu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwaLider Nowoczesnej Ryszard Petru przed spotkaniem posłów Nowoczesnej z przedstawicielami prezydiów klubów opozycyjnych w związku z wpłynięciem do Sejmu projektu ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PAP/Radek Pietruszka

Nowoczesną reprezentowała szefowa klubu Katarzyna Lubnauer oraz posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz, z PO był Andrzej Halicki i Zbigniew Konwiński, z PSL Marek Sawicki, z Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz.

Lubnauer oceniła, że PiS łamie zasady demokracji w Polsce. - W tej sytuacji potrzebne są również nadzwyczajne działania, stad ścisła koordynacja naszych działań, stąd współpraca, stąd próba zatrzymania wszystkimi metodami obecnych działań (PiS) - podkreśliła.  - Wspólny zespół będzie wytyczał jak reagować na łamanie prawa - powiedział zaś Andrzej Halicki.

Podczas spotkania podjęto trzy ustalenia. - Posłowie partii opozycyjnych będą spotykać się codziennie w czasie nadchodzącego posiedzenie Sejmu, rano i wieczorem. Po drugie - partie opozycyjne wystosowały apel do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby nie podpisywał ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Trzecie ustalenie - to wspólnie wystosowany wniosek do instytucji międzynarodowych, żeby przyjrzały się temu, co dzieje się w polskim sądownictwie - relacjonowała Ewa Wasążnik.

Zgodnie z ustaleniami przedstawiciele opozycji mają spotkać się w poniedziałek o godz. 21.00.

W środę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego, który przewiduje m. in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt przewiduje, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości". 

O ustaleniach spotkania mówiła Ewa Wasążnik, korespondentka Polskiego Radia 24.

Polskie Radio 24/ PAP/tom/

_________________

Data emisji: 17.07.17

Godzina emisji: 12:00