Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 27.08.2017

Litwa: znaczenie Dnia Czarnej Wstęgi

W środę Litwa obchodziła Dzień Czarnej Wstęgi. Przypomina on Litwinom o Pakcie Ribbentrop-Mołotow, który został podpisany 23 sierpnia 1939 roku i podzielił Europę na strefy wpływów III Rzeszy i Związku Radzieckiego. O znaczeniu tego wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Pukszto (Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie).
Podpisanie paktu Ribbentrop-MołotowPodpisanie paktu Ribbentrop-Mołotowwikipedia.org/public domain

Na Litwie tego dnia wspomina się również inne niemniej ważne wydarzenia w historii tego kraju. 23 sierpnia 1987 roku odbył się pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Wilnie pierwszy wiec przeciwko władzy sowieckiej, a w 1989 roku, mieszkańcy krajów bałtyckich solidarnie zorganizowali tzw. bałtycki łańcuch. Dwa miliony mieszkańców trzech republik stanęło koło siebie i trzymając się za ręce połączyło trzy stolice Wilno, Rygę oraz Tallin. Bałtycki łańcuch zorganizowano w pięćdziesiątą rocznicę podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow.

– Patrząc w kontekście całego Związku Radzieckiego, co niejednokrotnie akcentowali również dysydenci rosyjscy, Bałtowie, Litwini, Łotysze i Estończycy nie byli na pierwszych pozycjach jeśli chodzi o ruch oporu, podziemie i inicjatywy antysowieckie – mówił dr Andrzej Pukszto. – Jednak już w rok 1987 idą pewne nadzieje ze świata, że coś można zorganizować. Ten wiec to natomiast wyraźna jaskółka, bodziec i sygnał, który został usłyszany przez społeczeństwo – dodał.

23 sierpnia 1939 roku minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz jego odpowiednik ze Związku Radzieckiego Wiaczysław Mołotow podpisali oficjalnie dokument o nieagresji. Dołączony jest do niego dokument, który mówi o podzieleniu Polski, a kraje jak Litwa, Rumunia, Estonia, Finlandia włącza do radzieckiej strefy wpływów.

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Kamil Zalewski.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 27.08.2017

Godzina emisji: 12.15