Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 26.09.2017

Prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN. Komentarz

W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Ten drugi wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. O projektach w audycji Gorący Temat mówił prof. Antoni Kamiński, politolog z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Andrzej Duda początkowo zaproponował też mechanizm, który zakładał, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów sędziów do KRS, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. W związku z tym przygotowany został też projekt zmiany konstytucji pozwalający prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze. W tej sprawie Duda spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych (w spotkaniu nie wzięli udziału jedynie politycy PO). Po spotkaniu prezydent poinformował o nowej propozycji - zgodnie z nią, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.

Jak podkreślał gość, „od początku sprawa nie rokowała nadziei na sukces, choć prezydent miał pewne podstawy do tego, by takie propozycje sformułować”. – Urząd prezydenta w założeniu powinien być w Polsce urzędem neutralnym, wznoszącym się ponad partie. Zostawienie w tej kwestii decyzji prezydentowi, to byłoby rozwiązanie, które by mnie nie zdziwiło. Ale on się spodziewał takiej reakcji mam wrażenie i zaproponował coś zastępczego, co może rozważać problem pata w wyborach do KRS – wyjaśniał.

Prof. Kamiński zaznaczył, że PiS przyjmuje, iż dobra zmiana to koncentracja uprawnień decyzyjnych w rękach ministrów. – Ja byłbym za tym, by umacniać instytucje, poprawiać mechanizmy kontroli, które istnieją – przekonywał.

Gość wskazywał także, że prezydent stoi na straży konstytucji, a nie jest reprezentantem partii na stanowisku głowy państwa. – On był kandydatem PiS, ale jako prezydent ma obowiązek działania na rzecz dobra publicznego, respektowania, by była przestrzegana konstytucja. A z tego punktu widzenia propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości nasuwały co najmniej dużo wątpliwości – mówił.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.   

Polskie Radio 24/PAP/i

_____________________

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 26.09.2017

Godzina emisji: 15:08