Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 06.10.2017

35 lat temu zdelegalizowano „Solidarność”. Rozmowa z historykiem

8 października 1982 roku Sejm PRL przyjął nową ustawę o związkach zawodowych. Przyjęcie dokumentu oznaczało formalną delegalizację NSZZ „Solidarność”. W audycji Pamiętaj, to „Solidarność” rozmowa z drem Tadeuszem Ruzikowskim, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak podkreślał gość PR24, ustawa z 8 października 1982 roku uderzała we wszystkie powstałe przed wprowadzaniem stanu wojennego organizacje. – To miało charakter propagandowy. Chciano stworzyć wrażenie, że nie uderza się w „Solidarność”, a na nowo porządkuje działalność związkową – mówił na naszej antenie dr Tadeusz Ruzikowski. – Sam dokument rozwiązywał dotychczasowe związki zawodowe i umożliwiał jedynie tworzenie organizacji podporządkowanych władzom – dodawał ekspert.

Zawieszenie działalności „Solidarności”, już na początku stanu wojennego, a także późniejsze usankcjonowanie takiego stanu rzeczy, nie było zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa, które protestowało w tej sprawie. – Manifestanci mieli nadzieję, że w ten sposób zostanie wymuszona na władzach decyzja o przywróceniu możliwość działalności „S”. Tak się jednak nie stało, zamiary władz były inne – pointował dr Tadeusz Ruzikowski, podkreślając, że związek, „pomimo formalnej niemożności działania, w kolejnych latach, w różnych formach, dawał o sobie znać”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 20.35

_____________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje