Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 31.10.2017

Dzika reprywatyzacja. "Bartłomiej Sienkiewicz miał rację, mówiąc o państwie teoretycznym"

Decyzje podejmowałem w przekonaniu, że nie mają wad prawnych – zeznał przed komisją weryfikacyjną Mirosław Kochalski, który w 2006 roku podpisał decyzję zwrotową nieruchomości Nabielaka 9 – kamienicy z lokatorami, gdzie mieszkała m.in. Jolanta Brzeska. W magazynie Północ-Południe sprawę komentował Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność.  

We wtorek przez ponad osiem godzin komisja badała sprawę nieruchomości przy ul. Nabielaka 9. Decyzję reprywatyzacyjną w styczniu 2006 roku podpisał Kochalski, ówczesny sekretarz m.st. Warszawy z ramienia PiS (dziś wiceprezes PKN Orlen). Na jej mocy kamienicę przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu „kupcowi roszczeń” Markowi M., który część praw do niej nabył za bezcen od innych spadkobierców (M. ma prokuratorskie zarzuty w innym śledztwie ws. reprywatyzacji). Nowi właściciele podwyższyli czynsze lokatorom, od których żądali też pieniędzy za „bezumowne korzystanie” z lokali.

– Człowiek, który pełnił obowiązki prezydenta miasta, powinien był się wykazać większą odpowiedzialnością. Zwłaszcza że jego poprzednik, Lech Kaczyński, powstrzymywał „dziką reprywatyzację" – mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Chudkiewicz. W opinii komentatora z Tygodnika Solidarność, w kontekście reprywatyzacji znamienne są słowa byłego ministra spraw wewnętrznych. – Bartłomiej Sienkiewicz miał rację, mówiąc o państwie teoretycznym. Policja nie była zainteresowana sprawą, a służby "miały to gdzieś" albo działały na rzecz "reprywatyzatorów", czyli mafii – oceniał gość PR24.  

Wśród wezwanych przed Komisję Weryfikacyjną była także m.in. Magdalena Brzeska, córka obrończyni praw lokatorów Jolanty Brzeskiej. Według jej zeznań, rodzina była nękana przez właścicieli, którzy przejęli nieruchomość przy Nabielaka 9. Sama Jolanta Brzeska zmarła w 2011 roku; zwęglone ciało kobiety znaleziono w Lesie Kabackim.

Więcej w całej audycji.

W II części magazynu Północ-Południe o napiętych relacjach między Krajową Radą Sądownictwa a resortem sprawiedliwości – w kontekście odrzucenia przez Radę kandydatów na asesorów z listy przedstawionej przez ministra sprawiedliwość – mówił Piotr Andrzejewski, członek Trybunału Stanu.

W części informacyjnej magazynu Północ-Południe m.in. o stanie budżetu państwa. We wrześniu nadwyżka wynosiła około 3,8 mld złotych.

W programie również przegląd portali internetowych Marcina Królika.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/zz

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 31.10.17

Godzina emisji: 21.00