Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 10.11.2017

37 lat temu zarejestrowano „Solidarność”

Sierpień 1980 roku to symboliczny początek narodzin „Solidarności”. Sam związek oficjalnie zarejestrowany został jednak kilka tygodni później – 10 listopada. Właśnie mija 37 lat od tego wydarzenia. W audycji Pamiętaj, to „Solidarność” rozmowa z Tomaszem Kozłowskim, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” było fenomenem nie tylko na skalę polską, ale także światową. – To było niezwykłe wydarzenie – oceniał Tomasz Kozłowski. – Wówczas, w środku bloku komunistycznego, powstał związek zawodowy, działający niezależnie od władz. Związek, który „wygrał” swoje istnienie w drodze konfrontacji – dodawał ekspert.

Historyk przypomniał na naszej antenie, że nikt nie spodziewał się wybuchu tak „gigantycznego” strajku. – Ani zachodni, ani polscy analitycy nie przewidywali, że może dojść do tak dużego wybuchu. Nie przypuszczano, że strajk przyjmie formę nie tylko walki o polepszenie warunków socjalnych, ale także walki o wartości – pointował Tomasz Kozłowski.

31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku podpisano porozumienie między strajkującymi a władzami. Jego pierwszy punkt zakładał akceptację niezależnych od partii związków zawodowych. W konsekwencji, 10 listopada 1980 roku, zarejestrowano oficjalnie NSZZ „Solidarność”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

PR24/zz

_____________________

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 10.11.17

Godzina emisji: 20.40